Auto Ajans

Haberler

Otomotivin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor

Otomotivin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor
Paylaş
Mayıs 23
13:02 2020

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Renault’nun kısa zaman içinde yardım alamazsa batabileceği uyarısında bulundu. Japon medyasında ise Renault’nun ortağı Nissan’ın çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere 20 bin kişinin işine son vermeyi planladığına dair haberler Avrupa otomotiv sektöründe daha fazla iş kayıpları olacağı sinyalini verdi. Reuters’in haberine göre, son 20 yıldır ittifak yapan Renault ve Nissan önümüzdeki hafta Çarşamba günü güncel stratejilerini açıklayacaklar. Başlangıçtaki plan, ortaklığın mimarı ve eski CEO Carlos Ghosn’un finansal usulsüzlük suçlamasıyla 2018 Kasım ayında Japonya’da hapse atılmasından sonra sarsılan ilişkileri yeniden ele almaktı. Bununla beraber, pandeminin araç talebine darbe vurması ve üretimi sekteye uğratmasıyla, önümüzdeki hafta açıklanacak toplantının önemi daha da arttı. Renault’ya krizi atlatması için 5 milyar euro (5.5 milyar dolar) kredi sağlamayı gözden geçiren Bakan Le Maire, şirketin geleceğinin tehlikede olduğunu açıkladı. Bakan, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, “Evet, Renault yok olabilir” dedi.

Flins fabrikası kapatılmayacak

Bruno Le Maire, Renault’nun Fransa’nın Flins bölgesindeki üretim merkezinin kapatılamayacağını ve şirketin Fransa’da olabildiğince fazla çalışanı koruması gerektiğini ancak aynı zamanda kendisini koşullara adapte edip rekabetçi olması gerektiğini dile getirdi. Fransa devletinin Renault’da halihazırda yüzde 15 hissesinin olduğunu hatırlatalım. Renault’nun Paris’in kuzeybatısındaki Flins fabrikası elektrikli Zoe ve Nissan Micra modellerini üretiyor. Tesiste 2018 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 2 bin 640 kişi istihdam ediliyor. Flins’te bir dönem Clio modeli üretilmiş ve dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy nedeniyle Oyak Renault’nun Bursa ile Flins fabrikaları arasında Clio savaşı yaşanmıştı. Renault’nun 16 ülkede 40 fabrikası ve 13 lojistik merkezi bulunuyor. Japon Kyodo haber ajansı da Nissan’ın başta Avrupa ve gelişmekte olan ülkeler olmak üzere küresel çapta 20 bin çalışanını işten çıkartabileceğini iddia etti.
    

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!