Auto Ajans

Haberler

Otonom Apple heyecanı

Otonom Apple heyecanı
Paylaş
Haziran 27
07:40 2019

Teknoloji devleri, otomotiv dünyasındaki gelişmelere kayıtsız kalmadan yatırım yapmaya devam ediyor. ‘Project Titan’ projesiyle otonom araç işine hızlı giren ancak daha sonra vites düşüren Apple’ın iştahı yeniden kabardı. Her yarattığı teknoloji ürünüyle devrim yapan Apple, otonom araç şirketi Drive.ai’yi satın aldığını duyurdu. Bu anlaşma, Apple’ın otonom araç yazılımlara olan ilgisinin sürdüğünü kanıtlıyor. Bu satın almayla birlikte Apple yeni çalışanlarla otonom araç teknolojisini hızlandıracak. Satın alma fiyatı açıklanmasa da edinilen bilgi Drive.ai’nin değerinin 200 milyon dolar düzeyinde olduğunu gösteriyor.

Bu yeni proje için Drive.ai’nin 90 kişiyi işe alması bekleniyor. Son dönemde farklı haber kaynaklarından Apple’ın Drive.ai’den mühendis ve ekipman satın aldığı ifade edilmişti. Bu anlaşmanın ardından Apple’ın sürücüz giden otomobil konusundaki çalışmalarını hızlandırması bekleniyor. Apple şu anda Kaliforniya caddelerinde Lexus SUV modelleriyle otonom testler yapmaya devam ediyor. Otonom araçların güvenlik gerekçesiyle direksiyonunda bir sürücü de bulunuyor. Apple, Ocak 2019’da otonom sürüş ekibinde yer alan 200’den fazla çalışanını görevden almıştı. Şirket buna rağmen otonom araç teknolojilerine olan inancının sürdüğünü bildirmişti.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!