Auto Ajans

Haberler

Otonom aracın sigortası nasıl olacak?

Otonom aracın sigortası nasıl olacak?
Paylaş
Haziran 21
08:05 2019

Otomobil üreticilerinin büyük bir hızla geliştirdiği kendi kendine giden yani otonom araçlar, hayatımızı derinden etkileyecek gibi görünüyor. Şu an hali hazırda hemen her markanın belli seviyelerde otonom teknolojisi bulunuyor ve kanunların izin verdiği ölçüde bunu kullanıcılarına sunuyorlar. Kanunların yol açmasıyla birlikte bu teknolojinin daha hızlı bir şekilde hayatımıza gireceği de bir gerçek. Ancak sürücüsüz araçların yollara çıkmasıyla birlikte yolların düzeninden kanunlara kadar her şeyin değişmesi gündeme gelecek.

Otonom araçların yollara hazır hale gelmesiyle birlikte sigorta şirketleri de bu konuda çalışmalarını hızlandırdı. 330 yıllık İngiliz Lloyd’s sigorta devi, sürücüsüz otomobillerin yükselişiyle birlikte araç kapsamını yenilemek için çalışmalar yapmaya başladı. Bunun için otomobil üreticileriyle görüşme yapan Lloyd’s’un CEO’su John Neal, araç sahipliğinin değişmesi üzerine farklı poliçeler sunmak üzerine konuştuklarını açıkladı.

Tesla’nın kendi sigortası var

Lloyd’s otonom araçların gelmesiyle birlikte değişimin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor. Tesla’nın sunduğu gibi kendine özel sigortalar da, firmaların gündemine gelebilir. Tesla Oman sigorta şirketiyle kendi modeline özgü detayları kapsayan bir teklif sunuyor. Otomotiv sektörü hem elektriklilere geçiş hem de sürücüsüz otomobillerin devreye girmesiyle birlikte tarihin en derin değişimiyle karşı karşıya bulunuyor. CEO Neal da bu görüşe katılıyor ve “5 yılda, özellikle şehir içerisinde motorlu araçlara çok farklı bir yaklaşım olacak ve sigortalar da bununla değişecek. Bunlar geleneksel araç sigortaları olmayacak” diyor. Uzmanlar, sürücüsüz araçların, bireysel olarak otomobil sahibi olma ihtiyacını ciddi oranda azaltacağını söylüyor. Böyle bir gelişme araç sigortalarının sonunu getirmeyecek ancak firmaların da tamamen farklı bir yaklaşımla kuralları baştan yazması gerekecek.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!