Auto Ajans

Haberler

Otonom devrime hazır mıyız?

Otonom devrime hazır mıyız?
Paylaş
Haziran 17
12:43 2013

Son yıllarda sürücüsüz yani kendi kendine gidebilen otonom araçlar konusunda ciddi çalışmalar yürütülüyor. Aslında yıllardır süren çalışmalar ve milyonlarca kilometrelik testler sonunda otonom teknolojisi hemen hemen hazır hale geldi. Ancak sürücüsüz otomobillerin yollara çıkabilmesi için güvenilirliklerinin kanıtlanması ve her şeyden önce yasaların düzenlenmesi gerekiyor.

Otonom teknolojisi ulaşım, trafik güvenliğini gibi birçok şeyi değiştirecek. Ancak en büyük değişim otomobil tasarımlarında görülecek. Otomobillerin iç ve dış tasarımları baştan aşağı değişecek. Direksiyon, gaz ve fren pedalı tarihe karışacak. Koltukların yerini yataklar alacak.

Bugün yollarda yarı otonom özelliklerine sahip birçok otomobil bulunuyor. Bu otomobillerin kamera ile sensörler vasıtasıyla hızı ve direksiyonu kontrol edebiliyor. Öndeki araçla mesafesini ayarlayabiliyor. Araç hızlandığında hızlanıyor, yavaşladığında süratini düşürüyor. Tehlike anında da kendi kendine fren yapıp durabiliyor.

Ayrıca sürücü destek sistemleri sayesinde yol çizgilerini takip ediyor. Otomobilin şerit dışına çıkmasına izin vermiyor. Virajları kendi kendine alabiliyor. Sollama yapabiliyor. Otonom araçlar 2020’den itibaren yollara çıkması öngörülüyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!