Auto Ajans

Haberler

Otonom araçlara güveniyor muyuz?

Otonom araçlara güveniyor muyuz?
Paylaş
Mayıs 13
11:40 2020

Sürücüsüz otomobiller, her geçen gün daha fazla konuşuluyor, daha fazla merak ediliyor. Son dönemde otomobil üreticileri ve teknoloji firmaları bu konuda ciddi yatırımlar yapıyor. Statista’nın yaptığı son araştırma, otonom araçlar konusunda ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Buna göre tüketicilerin yarısından fazlası, beklenmedik koşullarda bile otonom aracın doğru tercih yapacağını düşünüyor. Ancak diğer yandan otonom araçlara güvenmeyen büyük bir kesim de var. Tüketicilerin 3’te 2’si otonom araçlar hakkında endişe duyuyor. Araştırmada yer alanların yüzde 69’u araçların hacker gibi unsurlar tarafından uzaktan kontrol edilebileceği gibi dış tehditlere açık olduğunun korkusunu yaşıyor. Yüzde 65’i ise teknolojiye güvenmiyor. Onların yüzde 62’si otonom aracın sürüşünün, eğlenceli olmayacağını düşünüyor.

ABD ve Avrupa soğuk bakıyor

Sürücüsüz aracın içinde kullanıcılar vakitlerini nasıl geçirir sorusunda da ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre ilk 5 sonuca bakıldığında, kullanıcılar zamanlarının yüzde 76’sını müzik dinleyerek, yüzde 64’ünü araç içerisindeki arkadaşları/ailesiyle sohbet ederek, yüzde 63’ünü mesajlaşarak/telefon ederek, yüzde 62’sini gündemi takip ederek, yüzde 58’ini bir şeyler atıştırarak geçirecek. Şehir içindeki yolculuklarda sürücüsüz araçların yaygın olma olasılığına hemen hemen tüm Avrupa ülkeleri olumsuz bakıyor. Diğer yandan Çin, yüzde 65 oranla bunu mümkün görüyor. Çin’i yüzde 61 ile Hindistan, yüzde 52 ile Suudi Arabistan izliyor. ABD’de sürücüsüz araçların yaygınlaşmasına olumlu bakanların oranı yalnızda yüzde 33. Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarı Almanya’da bu oran yüzde 26’da kaldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW’nin Manisa’da kuracağı fabrikada üretilmesi planlanan ancak yatırımından vazgeçilen Passat sedan, tarih oluyor.
🚗VW'in Avrupa ve ABD'de Passat sedanın satışını durduracağı iddia edildi.
🚗Passat, Türkiye'de 2005'ten bu yana sınıfının lideri.
http://www.autoajans.com/turkiyede-uretilecekti-simdi-tarih-oluyor

🚗OSS Başkanı Ziya Özalp, kısıtlamaların satış sonrası pazarının gidişatında önemli rol oynayacağını söyledi.
🚗Gümrükler ve TSE süreçlerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle ürün bulunabilirliğinin zorlaştığı uyarısında bulundu.
http://www.autoajans.com/yedek-parca-bulmak-zorlasiyor

🚗Tofaş, yerli tedarikçilerle FCA arasında köprü kurarak, pandemi sonrası ihracat fırsatları yarattı.
🚗FCA ilk etapta Türkiye'den 15 tedarikçi şirket ile anlaşma yaptı.
http://www.autoajans.com/pandemi-sonrasi-yeni-dunyaya-hazirliyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!