Auto Ajans

Haberler

Otonom robotaksi dönemi

Otonom robotaksi dönemi
Paylaş
Ocak 05
17:42 2022

Waymo ve Geely iş birliğine giderek tamamen elektrikli otonom robotaksi üretme kararı aldı. Alphabet’in sahip olduğu otonom sürüş şirketi Waymo, Geely’nin tasarladığı araçları, birkaç yıl içerisinde Waymo One filosuna katmayı planlıyor. Elektrikli robotaksi, Waymo’nun sürücüsüz araç teknolojisini ve Geely’nin markası Zeekr tarafından geliştirilen yeni platformu kullanacak. Robotaksi’nin İsveç’teki Zeekr Ar&Ge tesisinde tasarlanacağı açıklandı. Henüz ismi açıklanmayan robotaksinin konsept hali gösterildi. Van tarzı gövdeye sahip araçta, kayan kapılar ve aerodinamik jantlar dikkat çekiyor. B sütunu bulunmayan aracın yolcuların kolayca binmesi için daha alçak bir sürüş yüksekliği de bulunuyor. Aracın içerisinde büyük bir ekran, ayarlanabilir koltuklar ve geniş bir yaşam alanı sunuluyor. Otonom araçta direksiyon veya pedal yer almıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!