Auto Ajans

Haberler

ÖTV dedikoduları piyasayı nasıl etkiledi?

ÖTV dedikoduları piyasayı nasıl etkiledi?
Paylaş
Ağustos 01
08:00 2022

Otomotiv sektöründe gündem CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun otomobilde ÖTV indirimi vaadi, Cumhurbaşkanı’na 1 yıl önce verilen ÖTV düzenleme yetkisine yönelik kanun değişikliğinin tebliğe taşınması ve ithal elektrikliye gelen ek yüzde 10’luk gümrük vergisi belirledi. Belki de ilk kez otomotiv siyasi malzeme konusu oldu. Vergi konusu her zaman çok tehlikelidir. ‘Vergi çıkacak, inecek’ tartışmaları her zaman bir beklenti yaratır. Son gelişmelere de doğal olarak vatandaşın kafasını karıştırdı. Satın alma kararını erteleyenler çıkmaya başladı. ‘Vergi indirimi olmasa bile Ağustos’ta matrahta güncelleme olabilir mi?’ diye düşünmeye başladı tüketici. Bu da özellikle orta sınıf modellerde etkisini gösterdi. Matrah limitlerinde olası bir artış bazı modellerin düşük ÖTV baremine girmesini sağlayabilir. Bu da nereden baksanız 50-60 bin lira ucuzlaması anlamına gelir. Normalde seçimlerin Haziran 2023 olduğunu düşünürsek ihtiyacı olan tüketiciler ve şirketler ise beklemez. Zaten 3-5 ay sıra var, bulduğu otomobili alır.   

İkinci el de durgunlaştı

Gelelim söylentilerin etkisine… Uzun bayram tatilinin etkisi ve tedarik sorununa bir de beklenti eklenince Temmuz ayında pazarı 52 bin adet düzeyinde çıktı. Geçen yılın aynı döneminde çip krizi ve bayram tatiliyle pazar 47 bin adet düzeyinde çıkmıştı. Baz etkisiyle bir yükseliş olsa da Haziran’a oranla yüzde 50’nin üzerinde bir daralma yaşandı. Tüketicileri zorlayan bir başka konu artan taşıt kredisi faizleri. Faiz yeniden yüzde 2’nin üzerine çıktı. Bunun yanı sıra bankalar kredi vermek konusunda fazla iştahlı da değil. Kredi faizleri, satışları direkt etkiliyor. Enflasyonist ortama göre kredi faizleri düşük görünse de vatandaşın alım kararını etkiliyor. Bu dönemde markaların kurumsal şirketlere ve filolara daha fazla araç verdiğini duyuyorum. Bu da talebin bir miktar yavaşladığını gösteriyor. İkinci el piyasası da biraz sakinleşti. Fiyatlar geri geliyor, matrah ve ÖTV indirimi beklentisi doğal olarak ikinci ele yansıyor. Kurun hareketlenmesi, tüketicileri ‘bekle ve gör’e itiyor.

Togg’a daha destek gelir mi?

Tüm dünya elektrikli araçlara ulaşmayı kolaylaştırmaya çalışırken, biz de vergilerin artırılması ise gerçekten ilginç. Togg’a dolaylı yoldan destek olunmaya çalışılıyor ama 1 ay içinde elektrikli araçların vergisiyle yapılan değişiklikler dikkati çekiyor. Çin, Japonya, Kanada, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerden gelen elektriklilerin gümrük vergisinin yüzde 20’ye çıkmış olması fiyatları yükseltecek. Belki de bazı modeller yüzde 10 yerine yüzde 40 ÖTV’ye girecek, ciddi fiyat farkı ortaya çıkacak. Togg yollara çıkıncaya kadar yeni düzenlemeler gelir mi, bekleyip göreceğiz…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️VW, Wolfsburg fabrikasına 460 milyon euro yatırım yaparak ID.3 ve elektrikli SUV üretecek.

⚡️Tiguan boyutlarındaki yeni elektrikli SUV, 700 km menzil sunacak.

http://www.autoajans.com/vwden-yeni-elektrikli-suv

🚘Hidrojenli araç teknolojisi henüz pahalı olsa da yeni modeller geliyor.

🚘BMW, iX5 Hydrogen'in üretimine başladı. 500 km menzile sahip araç 2023'te satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/bmw-hidrojenli-ix5-uretecek

🚘VW Grubu, Tesla ve BMW gibi Çin'de elektrikli araç üretip Avrupa'da satacak.

🚘Anhui tesisinde ilk olarak Cupra Tavascan üretilecek. Tavascan'ı farklı modeller izleyecek.
http://www.autoajans.com/cinde-uretip-avrupada-satacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!