Auto Ajans

Haberler

ÖTV geliri rekor kırarken, reform yaparlar mı?

ÖTV geliri rekor kırarken, reform yaparlar mı?
Paylaş
Ocak 18
07:00 2021

Otomotiv sektörü uzun süredir Ankara’dan vergi reformu bekliyor. Geçen bu sürede kaç kere ÖTV’de artış yaşandı artık ben saymayı bıraktım. En son yerli üretimi desteklemek ve ithalatı azaltmak gerekçesiyle 31 Ağustos’ta gece yarısı yapılan ÖTV düzenlemesinin ne kadar amacına ulaştığı da ortada. Yüzde 45’leri geçen yerli otonun payı vergi artışı sonrası yüzde 40’a geriledi. Peki beklenen, tüketicinin ve Türkiye otomotiv sektörünün hakettiği yeni vergi sistemi ne zaman gündeme gelecek? Otomotiv Sanayi Derneği (OSD)  hem devletin vergi gelirini hem de satışları artıracak yol haritası üzerinde çalıştıklarını, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunacaklarını açıklamıştı. Danışmanlık şirketi PwC ile birlikte hazırlanan çalışma aradan 1 yıllık süre geçmesine rağmen henüz kamuoyuyla paylaşılmadı. O sırada vergi de arttı zaten…

Bakan Elvan ile görüşecekler

OSD Başkanı Haydar Yenigün ile online platformda gerçekleştirdiğimiz basın toplantısından, bu çalışmanın yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sunulacağını anlıyorum. Bakan Elvan’a görüşme taleplerini iletmişler ve en kısa zamanda kabul edeceğinin onayını almışlar. Yenigün, Ankara ile ilişkilerinin geçmiş dönemlerden daha da iyi olduğuna vurgu yapıyor, “Sağ olsun sayın bakanlarımız direkt olarak telefon açıp fikir soruyorlar, görüş alıyorlar” sözleriyle ilişkiler açısından oldukça umutlu görünüyor. Çalışmayla ilgili bilinen tek detay; otomotiv iç pazarının kısa vadede 1.5 milyon adede, uzun vadede 2 milyona çıkaracak önerilerin yer alacağı şeklinde. Ve en önemlisi, reform devletin vergi gelirini artıracak şekilde tasarlanmış. Bakan Elvan’ın vergi reformuna nasıl bakacağını bilmiyoruz. Ancak 2020’de pandemiye rağmen devletin motorlu taşıtlardan elde ettiği ÖTV gelirinin yüzde 237 artışla 46.4 milyar liraya çıktığını, toplam verginin yüzde 5.5’inin otomotivden sağlandığını görüyoruz.

Bu sistemle Türkiye kaybeder

ODD Başkanı Ali Bilaloğlu da ÖTV sisteminin karmaşıklığından ve çarpıklığından her fırsatta bahsediyor. Otomotiv sektörünün dünyada çok önemli bir dönüşümün içerisinden geçtiğini söyleyen Bilaloğlu, vergi yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Hatta ‘Cumhurbaşkanlığı Danışmanı atanmalı’ önerisini bile getirmişti. Her ne kadar Haydar Yenigün Ankara ile ilişkilerin daha iyi olduğunu söylese de, Ali Bilaloğlu iyi niyetle farklı öneriler getirse de otomotivden gelen ÖTV geliri, cazip olmaya devam edecektir. Umarız ki Ankara, dünyada otomotiv sektörünün farklı yöne gittiğini ve önemli bir oyuncu olan Türkiye’nin de buna ayak uydurması için bir an evvel modern vergi sistemine kavuşması gerektiğinin farkına varır. Yoksa yıkıcı teknolojiler karşısında hâlâ matraha dayalı çağdışı vergi sistemini konuşan Türkiye otomotiv sektörü, geride kalır. ‘Sıfırdan neden yatırım gelmiyor?’ sorgulamaya devam eder.

Herkesin Oksijen’e ihtiyacı varmış

Yaklaşık 2 yıllık bir aradan sonra ‘Oksijen’ ile yazılı basına geri dönmek beni çok heyecanlandırdı. Otomotiv sektörünün nabzını Türkiye’nin ilk haftalık gazetesi Oksijen’de de tutacağım. Sabah ve Vatan gazetelerinde bir arada çalışma ayrıcalığına sahip olduğum usta gazeteciler Zafer Mutlu, Tayfun Devecioğlu ve İsmail Yuvacan ile aynı Oksijen’i solumak benim için farklı bir duygu. Yazılı basının büyük kan kaybettiği ancak insanların okumayı özlediği bu dönemde Oksijen, yayın politikası, güçlü kadrosu ve tarzıyla kısa sürede fark yaratacaktır. Gelen ilk tepkiler, olumlu geri dönüşler de bunu gösteriyor. Otomotiv sektöründen, iş dünyasından, medyadan ve okurlardan gelen yansımalar ilerisi için umut verdi. Gerçekten Oksijen’e ihtiyacımız varmış…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!