Auto Ajans

Haberler

ÖTV indirimi çağrısı üzerine tuz biber ekti

ÖTV indirimi çağrısı üzerine tuz biber ekti
Paylaş
Temmuz 26
07:00 2021

Uzun bayram tatili ve tedarik problemleri nedeniyle Temmuz’da otomotiv pazarı uzun bir aradan sonra frene basarken, Ağustos’a da bu kez ÖTV indirimi polemiği girmeye hazırlanıyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in ticariler başta olmak üzere tüm araçlar için ÖTV indirimi çağrısında bulunması, tüketicilerde beklenti yarattı. Palandöken, esasında esnafın bir nebze olsun nefes alması için ticari araçlara teşvik istedi.

Kafalarda ‘Acaba olur mu’ soruları

Ancak bazı haber sitelerinin tıklanma uğruna ‘ÖTV indirimi ne zaman geliyor, otomobile ÖTV müjdesi’ gibi başlıklarla haberler yayınlaması, insanları kafasını karıştırdı. Tüketiciler ‘Ya ÖTV indirimi çıkarsa’ diye beklemeye başladı. Son dönemde yüzde 50’lik ÖTV diliminde sınırlı sayıda model kalması, orta sınıf bir otomobilin fiyatının 400 bin TL’ye dayanması ve yüksek faizler tüketicilerin zorluyordu. TESK Başkanı’nın çağrısı önümüzdeki günlerde kafaları meşgul edecektir, ‘Acaba’ diyenler olacaktır. Ağustos’ta da temponun düşük geçmesi bekleniyordu, dedikodularla şimdi daha zayıf bir pazar çıkarsa sürpriz olmaz.

Hazine’nin ÖTV gelirine ihtiyacı var

Her zaman söylediğimiz gibi vergi çok hassas bir konudur. Vergi indirimi konusu beklenti yaratır. Peki bir vergi indirimi, hurda teşviği gelir mi? Otomotiv sektörünün çatı kuruluşları bu yıl için bir vergi indirimi beklemiyor. Hatta ÖTV matrah limitlerinde bile bir artış öngörülmüyor. BDDK’nın tüketimi yavaşlatmak için kredi taksitlerinde ve tutarlarında yeni düzenlemeye gitmesi de zaten bunu gösteriyor. Bu düzenlemeden sonra matrahlarla ilgili bir gelişmenin olmayacağı konusunda sektör hemfikir. Her ne kadar Temmuz ile Ağustos’ta vites düşse de yıl sonunda pazarın 800 bin adet seviyesinde kapanacağı tahmin ediliyor. Devletin ilk 6 ayda motorlu taşıtlardan topladığı ÖTV gelirinin yüzde 181 arttığını da düşünürsek, indirim beklentisi hayalden öteye gitmez…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!