Auto Ajans

Haberler

ÖTV sonrası Eylül’de rekor nasıl geldi?

ÖTV sonrası Eylül’de rekor nasıl geldi?
Paylaş
Ekim 02
15:55 2020

Otomotiv pazarı ÖTV artışına rağmen Eylül’de tüm zamanların rekorunu kırdı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, binek otomobil ile hafif ticari araç satışları Eylül’de geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 115.8 artışla 90 bin 619 adet oldu. Pazar Ağustos ayına göre de yüzde 47 büyüdü. ÖTV düzenlemesi gölgesinde en yüksek Eylül ayı satışı görülürken, 10 yıllık ortalamaya göre yüzde 52’lik artış yaşandı. Otomobil satışları yüzde 101.9 artışla 71 bin 296 adetle Eylül rekoruna imza attı. Otomobil pazarı, 10 yıllık Eylül ayı ortalama satışlara göre yüzde 62.5 artış gösterdi. Hafif ticari araç satışları da yüzde 189.1 artışla 19 bin 323 adede ulaştı. Hafif ticari araç pazarı ise 10 yıllık Eylül ayı ortalama satışlarına göre yüzde 22.8 arttı.

Eylül’de pazarın ÖTV artışına karşın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasında iki faktör etkiliydi. Döviz kurundaki artışı gören vatandaşların olası zamlardan önce satın alma kararlarını öne çekmesi, Haziran ve Temmuz döneminde satılan araçların teslimatının Eylül’de gerçekleşmesi, satışların beklentileri aşmasına neden oldu. 9 aylık satışlar yüzde 75.5 artış göstererek 493 bin 621 adede ulaştı. Otomobil satışları, bu dönemde 2019’a göre yüzde 70 artarak 388 bin 690 adede yükselirken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 99.2 büyüyerek 104 bin 931 adet çıktı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli modeller yenileniyor! Oyak Renault'nun ürettiği Megane Sedan, makyaj geçirdi. Daha şık tasarıma kavuşan, yeni medya ve sürücü sistemleriyle desteklenen otomobile 115 beygirlik 1.0 TCe motor seçeneği eklendi. http://www.autoajans.com/bursali-megane-yenilendi/

BMW'nin ilk elektrikli modeli i3'ün 200 binincisi banttan indi. i3, markanın elektrikli mobilite alanında ilerlemesini hızlandırdı. BMW, bu kez elektriklide amiral gemisi olacak iNEXT'in heyecanını yaşıyor. http://www.autoajans.com/i-markasinin-oncusu-200-bin-dedi

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tofaş, net kârını % 71.1, satış gelirlerini % 64.9 artırdı.
🚗Şirket yurt içindeki yoğun talebe bağlı olarak satış hedefini yükseltti.
🚗Tofaş'ın pandemi nedeniyle ihracat gelirleri ise % 20 düştü.
http://www.autoajans.com/ic-pazarda-satis-hedefini-buyuttu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!