Auto Ajans

Haberler

ÖTV’de gözler Ankara’da

ÖTV’de gözler Ankara’da
Paylaş
Haziran 28
18:57 2019

Hükümetin otomotiv sektörüne sağladığı ÖTV ve KDV desteği 30 Haziran tarihinde sona eriyor. Otomotiv sektörü temsilcileri, sağlanan desteklere rağmen yılın ilk 5 ayında pazarın yüzde 50 daraldığına dikkat çekerek, vergi indirimlerinin uzatılmasını talep ediyor. Yetkililer, artırılan hurda araç desteğinin yanı sıra teşviklerin sürmesinin otomotiv sektörü için çok önemli bir adım olacağını söylüyor. Türk otomotiv sektörü üreticilerinin çatı kuruluşu Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) hafta başında yaptığı ‘ÖTV ve KDV indirimleri genişletilerek uzatılmalı’ çağrısını yaptı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu da 1.600 cc’yi aşmayan binek otolarda ÖTV oranının sıfırlanmasını, ticari araç grubunda da ÖTV’nin sıfıra indirilmesini ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini istedi. Özellikle Bilaloğlu’nun bu talebi otomotiv dünyasında ses getirdi. Ancak şu ana kadar Pazar akşamı sona erecek desteklerin uzatılıp uzatılmayacağıyla ilgili somut bir gelişme yaşanmadı. Otomotivciler, ÖTV-KDV indiriminin sona ermesi halinde, otomotiv satışlarındaki küçülmenin artarak devam edeceği uyarısında bulundu. Sektör yetkilileri tüm bunların domino etkisi yaratacağını, otomotiv üretiminden bayi teşkilatlarına kadar Türkiye’yi daha da zor günlerin bekleyebileceğini kaydetti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!