Auto Ajans

Haberler

Oyak Renault’da sürpriz ayrılık

Oyak Renault’da sürpriz ayrılık
Paylaş
Şubat 13
12:33 2023

Oyak Renault Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Group Otomotiv CEO’su Hakan Doğu, görevlerinden ayrıldı. Aralık 2021’de göreve gelen Doğu, farklı projeler için şirketten ayrıldığını duyurdu. Hakan Doğu sosyal medyadan paylaştığı mesajla Renault Grubu’na veda etti: “10 yıllık unutulmaz bir kariyer sonrası Renault Grubundaki tüm görevlerimden bugün itibari ile ayrılıyorum. Profesyonel hayatımda yeni hikayeler yazmayı hedeflediğim bir yolculuğa çıkarken başta Oyak Grubu’na iş ortaklarımıza ve çalışanlarımıza gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.” Hakan Doğu, direkt Renault Grubu CEO’su Luca de Meo’ya rapor sunuyordu.

Yeni yatırımları açıklayacaktı

Hakan Doğu, Şubat ayı sonunda Renault Türkiye ile ilgili yeni yatırımlarını ve 7 yıllık planlarını açıklayacaktı. Sürpriz modellerle geldiklerini belirten Doğu, “1 yıldır tamamen Türk halkının beklentilerine uygun bir ürün gamı üzerinde çalışıyoruz. Görüşmelerimiz yüzde 90 bitti. Devletle de görüştükten sonra Türkiye’ye güvenimizi bir kez daha gösterip neler yapacağımızı duyuracağız. Sektör değiştiği için bizim amacımız Türkiye’de otomotivin Apple’ı olmak, bütün inovatif teknolojileri buraya getirmek. Sadece üretim anlamında değil, satış, servis, finans, yani her açından bir ekosistem kurmak. Renault Grubu’nun stratejisi ‘Renaulution’, bunu aynen Türkiye’de uygulamak istiyoruz. Tüm hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz” değerlendirmesini yapmıştı.

Fransa’dan Türkiye’ye transfer oldu

1966 yılında Bursa’da doğan Hakan Doğu, 1987’de İstanbul Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliği bölümünden mezun oldu. İş hayatına 1987 yılında atılan Doğu, 1998 yılında Valeo Transmission Türkiye’ye katıldı. Doğu, 4 senesi Fransa’da olmak üzere 15 yıl çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra, 2013 yılında Renault Group bünyesine Motor Aksamları Satın Alma Başkan Yardımcısı olarak katıldı, 2015 yılında Renault Group Satış sonrası Direktörü oldu. 2017 yılından itibaren Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance ortak girişiminde Global Kıdemli Satış Sonrası Başkan Yardımcılığı’nı yürüten Hakan Doğu, aynı dönemde Renault Group Yönetim Komitesi’nde görev yaptı. Doğu, 1 Aralık 2020’de yeni grup organizasyonunda Renault Group tüm markalarının Satış Sonrası Ticari ve Kalite Hizmetlerini yöneten iş biriminin Kıdemli Başkan Yardımcılığı’na ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üyeliği görevlerine atandı. Doğu, son olarak 1 Aralık 2021’de Türkiye’de yüzde 100 Renault Grubu iştiraki olarak faaliyet gösterecek olan Renault Group Otomotiv A.Ş.’de CEO’luk görevini üstlendi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!