Auto Ajans

Haberler

Pandemi öncesine göre 12 milyonluk kayıp

Pandemi öncesine göre 12 milyonluk kayıp
Paylaş
Ocak 29
12:14 2023

Otomotiv sektörü açısından inişli çıkışlı geçen 2022 yılının global adetleri belli oldu. JATO’nun 78 ülkeden topladığı ilk verilere göre, 2022’de binek ve hafif ticari satışları 2021’e göre yüzde 2 düşüşle yaklaşık 78.5 milyon adet olarak gerçekleşti. Pazarın daralmasında tedarik sıkıntısı yine başroldeydi. JATO analistleri diğer pazarlarla birlikte tüm dünyada satışların 81.5 milyon adet olmasını bekliyor. Pazarın pandemi öncesinde elde edilen 93.6 milyon adedin çok çok gerisinde kaldığı dikkati çekti.

Satışların yüzde 2 artarak 26.8 milyon adede ulaştığı Çin en büyük pazar oldu. ABD yüzde 8’lik daralmaya rağmen 13.8 milyon ile dünyanın en büyük ikinci pazarı olmaya devam etti. Son dönemde yükseliş gösteren Hindistan’da satışlar yüzde 24 büyüdü, 4.3 milyon adetle üçüncü sırayı aldı. Japonya otomobil pazarı 4.1 milyon ve Avrupa’nın en büyüğü Almanya 2.8 milyon adet çıktı. Avrupa’da yaşanan daralmanın ardından Brezilya, İngiltere ve Fransa’yı geçti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!