Auto Ajans

Haberler

Pandemide 2. el kiralama zirve yaptı

Pandemide 2. el kiralama zirve yaptı
Paylaş
Ağustos 28
14:39 2021

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketlerinden biri olan LeasePlan, pandemi döneminde devreye aldığı dijital çözümlerle yılın ilk yarısında beklentilerin üzerinde büyüdü. LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “Dijital dönüşüme çok önem veren bir markayız. 2012’de hayata geçirdiğimiz Türkiye’nin ilk online kiralama platformu tıklakirala.com’dan bu yana sürekli olarak yeni çözümler geliştiriyoruz ve kiralama ihtiyacı olan işletmelerin beğenisine sunuyoruz. Oluşturduğumuz dijital altyapıya pandemi döneminde EsnekPlan ve NoStressPlan gibi döneme uygun çözümler ekledik. Bu doğrultuda, 2021 yılı başında koyduğumuz büyüme hedefinin üzerine yıl bitmeden çıkmayı başardık. Temmuz sonu itibariyle geçtiğimiz yıla kıyasla sektör ortalamasının üstünde büyüdük. Yılı bu şekilde tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Fiyatlar yüzde 25-35 arttı

Pandemi nedeniyle meydana gelen tedarik sıkıntıları nedeniyle özellikle 2020 yılında araç bulunabilirliğinin bir hayli azaldığını hatırlatan Türkay Oktay, şöyl devam etti:  “Pandemi, kurdaki dalgalanma ve faiz oranlarının etkisiyle sıfır araç kiralama fiyatları ortalama yüzde 25-35 arasında arttı. Buna bir de sıfır araç tedarikinde yaşanan sorunlar eklenince işletmeler ikinci el kiralamaya çok büyük talep göstermeye başladılar. İlk kez 2017’de başladığımız ikinci el araç kiralama operasyonu 2020’nin başından itibaren her geçen dönem arttı. Şu anda kiralamalarımızın yaklaşık yüzde 40’ı ikinci el kiralamadan oluşuyor diyebiliriz. Bugüne baktığımızda, araç tedarikinde bir takım sıkıntılar devam ediyor. Bununla beraber, sıfır araç fiyatlarındaki artış da sürüyor. Sonuç olarak, ikinci el araç kiralama önümüzdeki dönemde de operasyonel araç kiralama sektörünün önemli bölümünü oluşturacak.”

Ticari araçta büyük potansiyel var

Türkay Oktay, ticari araç kiralamalarıyla ilgili görüşlerini de paylaştı. Ticari araç kullanımlarında gerekli olan K2 belgesini çıkartmak için istenen bir ticari araç öz mal şartının kaldırılmasıyla, ticari araç kiralamaya olan ilginin artacağını söyleyen Oktay, “Burada ciddi bir potansiyel var. Özellikle pandemi etkileri nedeniyle Avrupa’da ve ülkemizde e-ticaretin gelişmesi ticari araç kiralamalarına olan ilgiyi artırdı. 2020 sonu itibariyle sektörde 9000 adet kiralık ticari araç bulunuyor ve bu rakam kiralamaların yüzde 4.3’ünü oluşturuyordu. 2021 ilk yarı yıl sonuçlarına göre kiralamaların yüzde 4.6’sı bu segmentte. Alınan son kararla birlikte bu rakamın 4-5 katına kadar artacağını öngörüyoruz. Böyle bir potansiyel var, bunu biz kendi çözümlerimiz üzerinden de görebiliyoruz. Örneğin, tıklakirala.com’daki en ilgi çeken kampanyaları hafif ticari araçlara yönelik kampanyalarımız oluşturuyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Almanya'da plug-in hibrit araçların teşvik alabilmesi için elektrikli menzillerinin % 50 artırılması isteniyor.

📌Yeni düzenlemeye tepki gösteren sektör, teşvik olmadan fosil yakıtlı araçların daha cazip geleceğini savunuyor.

http://www.autoajans.com/plug-in-hibrit-otoda-tesvik-krizi

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!