Auto Ajans

Haberler

Pazar 1 milyon adedin üzerine çıkar

Pazar 1 milyon adedin üzerine çıkar
Paylaş
Ağustos 28
08:00 2023

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv satışlarının bu yıl tarihinde ilk kez 1 milyon adedin üzerine çıkacağını belirterek, “2023 Türkiye otomotiv pazarının binek otomobil ve ticari araçların toplamıyla 1 milyon civarında bir yerde kapanacağını öngörüyoruz. Geçmişte 1 milyona yaklaşmış ama hiç 1 milyona ulaşamamıştık. Yıl sonunda 1 milyon adetleri geçebiliriz. Ancak kalan dört ayın çok kritik dönem olduğunu da belirtmeliyiz. Filo ve perakende pazarında talep henüz tam anlamıyla karşılanamadı. Son dönemde araç bulunurluğunda da artış gözlemliyoruz. Bu unsurlar pazarın büyümesini desteklese de, yüksek talebin satışa dönmesi için krediye ulaşım sorununun çözülmesi gerek. Şu anda herkes krediye ulaşamıyor. Filo firmaları ve kısa-uzun dönem kiralama firmaları da kredi konusunda sorunlar yaşıyor” dedi.

Matrahların artırılması gerekiyor

Kredi ulaşma konusunda yaşanan zorlukların yanı sıra pazarın büyümesinin önüne geçecek diğer faktörlere de dikkat çeken Bozkurt, şu noktaların altını çizdi: “Araçlar gelmeye olsa da, araç fiyatlarındaki artış öyle bir noktaya geldi ki müşterilerin bunu karşılayabilmesi zorlaştı. Birkaç ay önce o aracı alabilen müşteri, şu an bunu karşılayamayabiliyor. Bu da araç satın alabilecek kişilerin veya firmaların sayısının azaldığı anlamına geliyor. Pazarın gerçek potansiyelinin önüne geçen bir diğer faktör olarak matrah konusuna dikkat çekmeliyiz. Matrahların güncellenme ihtiyacı var ve şu anki oranlar, bugünün gerçeğini yansıtmıyor. 1.6 litre motor hacmine sahip araçların tamamı yüzde 80’lik vergi dilimine girmiş durumda. Bu da fiyatların daha da artmasına yol açıyor ve araca ulaşmayı zorlaştırıyor. Bununla birlikte bir engellilerin araçlara erişememe durumunu söylemeliyiz. Engelli vatandaşların, mevcut baremlere göre ulaşabileceği model sayısında ciddi bir azalma oldu. Tüm bunlar bir araya geldiğinde pazarın daha yavaş seyretmesine yol açıyor. Ayrıca faktörlere “al-satçı” diye tabir ettiğimiz araçların ticaretini yapmak üzere satın alım yapanların piyasadan çekilmesini de eklemeliyiz. Araç tedariki artıyor ve araç bulunurluğu arttıkça ikinci el fiyatlarının da yüksek kalma şansı olmuyor. Genel fotoğrafa bakıldığında tedarikte, ekonomide ve lojistikte bir sorun olmazsa pazar 1 milyon adetlere ulaşacaktır.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!