Auto Ajans

Haberler

Pazar 15 günlük satışla ayakta kaldı

Pazar 15 günlük satışla ayakta kaldı
Paylaş
Nisan 02
10:27 2020

Otomotiv satışları koronavirüs gölge Mart ayında yüzde 1.6 oranında artış göstererek 50 bin 8 adet olarak gerçekleşti. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, binek otomobil pazarı yüzde 3.26 artışla 39 bin 887 adet oldu. Hafif ticari araç satışları da geçen ay yüzde 4.46 azalışla 10 bin 121 adede geriledi. Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının 11 Mart’ta açıklanmış, buna bağlı olarak ilk kayıp 17 Mart’ta verilmişti.

Pazarın geçen yılın aynı dönemine göre büyümesinde satışların Mart ayının ilk 15 gününde gerçekleşmesi etkili oldu. Birçok marka elindeki stokları 15 günde bitirdi ve 2020 siparişlerinin geleceği Nisan ayını beklemeye başladı. Ancak virüsün salgınını Türkiye’ye yayılmasıyla üçüncü haftadan itibaren satışların bıçak gibi kesildiği görüldü. Nisan’da İtalya, Fransa ve İspanya’da oludğu gibi pazarda oldukça keskin bir küçülme bekleniyor. İlk 3 aylık verilere bakıldığında binek otomobil ile hafif ticari araç satışları yüzde 40.62 artarak 124 bin 403 adede ulaştı. Otomobil pazarı yüzde 44.79 büyüyerek 99 bin 630 adede çıkarken, hafif ticari araç satışları da yüzde 26.03 artışla 24 bin 773 adede çıktı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

WRC Türkiye Rallisi şimdi Süper Spor’da 🏁🚘
@trtspor2 ‘de Yayındayız 🔥🔥🔥#RallyTurkey #trtsüperspor

Lamborghini'den Formula 1'e! Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, F1'in yeni CEO'su oluyor. Domenicali, 6 yıl boyunca Ferrari F1 Takımı'nı yönetmişti. Son transferle birlikte motorsporlarında üç önemli koltukta eski Ferrari yöneticileri oturmuş olacak. http://www.autoajans.com/lamborghini-ceosu-f1in-basinda

Volvo, Türkiye'den yönetici transfer etmeye devam ediyor. Ebru Ekşi, Sabri Sözen'den sonra Volvo Car Turkey'de EMEA Importers Ticari Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüten Alican Emiroğlu, Volvo Car Çek Cumhuriyeti Genel Müdürü oldu. http://www.autoajans.com/turkiyeden-volvoya-yeni-transfer

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!