Auto Ajans

Haberler

Pazar tahminleri revize ediliyor

Pazar tahminleri revize ediliyor
Paylaş
Haziran 21
07:02 2021

Otomotiv pazarı yılın ikinci yarısına hareketli başlayacak gibi görünüyor. Otomobil fiyatları her ne kadar uçsa da tüketici talebi devam ediyor. Marka yöneticilerinin ortak görüşü de bu yönde. Piyasaya sunulan yeni modeller ve sıfır faizli kampanyaların etkisiyle Haziran’da 70 bin adedin üzerinde bir pazar bekleniyor. Hiç kuşkusuz aşı sürecinin hızlanması, vaka sayılarının azalması, tünelin ucunda ışığın görülmesi ve tatil sezonunu açılması önümüzdeki dönemde pozitif katkı sağlayacaktır. Gerçekten herkes çok bunaldı, 1.5 yıldır eve kapanan insanlar, sosyalleşmek ve yaşadığı stresi atmak istiyor. İmkanı varsa otomobile atlayıp, özgürlüğün tadını çıkarmak istiyor. Pandemide toplu ulaşımdan uzak durmaya çalışılırken, tatilde de sıfır km veya ikinci el otomobile olan talep artacaktır.

Talebe yetişebilecekler mi?

Dalgalanan döviz kuru, yüksek faiz, ekonomik belirsizlikler bir tarafa satışları tek frenleyecek konu ise çip krizi olacak. Geçen hafta dile getirdiğim gibi problemin 2022 hatta 2023 yılına sarkma riski bulunuyor. Birçok marka tedarikte sorun yaşıyor… Şirketler yavaş yavaş yıl sonu hedeflerde revizyonlara başladı. Piyasa ile ilgili en iyimser senaryo çizen PSA Grubu, 850 bin adetlik öngörüsünü 780 bin adede indirdi. Fabrikaların üretim araları böyle gittikçe, revize rakamlar gelecektir.

İkinci el hareketleniyor ama…

Çip sıkıntısının yılın ikinci yarısında daha fazla hissedileceğinin açıklanması, akıllara ‘Geçen yılki gibi araç tedariği problemi büyür mü, ikinci elde fiyatlar yine uçar mı?’ sorularını getiriyor. 2020 hiç kuşkusuz çok farklı bir yıldı. Pandeminin otomotiv sektöründeki etkileri büyüktü, fabrikalar 2 ay tamamen durmuş, ortada araç yoktu. Uyanık fırsatçılarla ikinci elde inanılmaz bir balon oluşmuştu. O köpük tamamen kalktı. Kasım 2020–Şubat 2021 dönemlerinde yaşanan düşüşlerden sonra fiyatlar son 3 ayda sınırlı oranda artmış. Yükseliş bu ay sürüyor. Bayram öncesi Temmuz’da da hem satışlarda hem fiyatlarda hareket devam edecektir. Her ne kadar sıfır km’de bazı ürünlerde gecikmeler, tedarik sorunları olsa da korkulan olmaz geçen yılki filmi izlemeyiz. Ancak yıl sonu satış tahminleri tutar mı, işte o biraz zor gibi…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Ford'un Avrupa'da SUV atağı meyvelerini verdi.

🚘İlk 6 ayda markanın en çok satan modeli Puma geldi.

🚘Gölcüklü Transit Custom ikinci sırayı alırken, Fiesta ve Focus geride kaldı.

http://www.autoajans.com/en-cok-satan-modeli-ilk-kez-suv

🚗Yenilenen Seat Ibiza, Türkiye'de satışa çıktı.

🚗Otomobil, yenilenen bilgi-eğlence sistemi, daha yüksek bağlanabilirlik özellikleri ve güvenlik paketiyle donatıldı.

🚗1.0 lt benzinli motor seçeneğine sahip yeni Ibiza, iddialı fiyatla geldi.

http://www.autoajans.com/yeni-ibiza-dolu-dolu-geldi

📌Renault Grubu'nun satış gelirleri ilk yarıda % 27 arttı.

📌Grup, üretimde çip krizi faturasını ise revize etti.

📌Renault Grubu, çip sorununa rağmen 2021 yılı kârla kapatmayı hedefliyor.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-kara-gececek

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!