Auto Ajans

Haberler

Pazar tahminlerin altında kaldı

Pazar tahminlerin altında kaldı
Paylaş
Ekim 04
11:49 2021

Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv pazarında iyice hissediliyor. Tedarik sorunu nedeniyle otomotiv pazarındaki tempo düşmeye devam ediyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı Eylül ayında yüzde 36.9 düşüşle 57 bin 141 adet olarak gerçekleşti. Beklentiler satışların 60 bin adet çıkması yönündeydi. Otomobil satışları yüzde 39.1 oranında azalırken, hafif ticari araçta küçülme yüzde 28.8 olarak kayıtlara geçti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Eylül ayı ortalama satışlara göre yüzde 8.3 azaldı.

İlk 9 aylık dönemde otomotiv pazarı yüzde 13.1 büyüyerek 558 bin 145 adede ulaştı. Otomobil satışları Ocak-Eylül döneminde geçen yıla göre yüzde 11.9 oranında artarak 434 bin 800 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 17.5 artışla 123 bin 345 adede çıktı. Binek oto ve hafif ticari araç satışları ilk çeyrekte yüzde 59.7, ikinci çeyrekte yüzde 51.2 artarken, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 31.8 daraldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!