Auto Ajans

Haberler

Pazarda kritik ay Mayıs mı?

Pazarda kritik ay Mayıs mı?
Paylaş
Mayıs 06
10:24 2024

Otomotiv pazarı beklendiği gibi Nisan’da sonra daraldı. Dile kolay tam 19 ay sora satışlar geriledi. Düşününce pek de piyasadaki gidişatın normal olmadığı hissediliyor. 2024’ün ilk çeyreğindeki yeni rekorlardan sonra şimdi normale geçiş dönemi başladı gibi. Pazarın küçülmesi anlamından bahsetmiyorum, bu kadar yüksek tempo ekonomik tablonun gerçek fotoğrafını da ortaya koymuyordu. Şimdi düşük tempolu günler başlayacak.

Felaket senaryosu değil

ODMD Başkanı Ali Haydar Bozkurt, güzel bir tespitte bulundu: Haziran’da otomotiv satışları Kurban Bayramı, okulların tatile girmesi nedeniyle Nisan ayı gibi çıkabilir. Mayıs ayı 2024’te pazarın nasıl seyredeceğinin ipuçlarını verecek. Birçok marka Mayıs ayı için satış kampanyalarına başladı bile. Özellikle kredi bulamayan tüketicilere düşük faizli finansman sağlamaya çalışıyorlar. Bozkurt’un altını çizdiği bir başka önemli nokta daha var. Yerel seçimler sonrası ekonomiyi soğutma önlemlerine henüz yenisi eklenmedi. Bozkurt, “Daha neler bizi bekliyor, ilave önlemler gelir mi bilmiyoruz. Ekonomiyi soğutmak amacıyla yeni tedbirler gelirse daha sert düşüşler görülür” diyor. Sektörün 1-2 yıl bu hızları yürütebileceğini ekliyor. ODMD Başkanı yılbaşındaki tahminini koruyor, pazarın 850 bin adetler düzeyinde kapanmasını bekliyor. Son dönemde sektör yöneticilerinden gelen 1 milyon adet ve üzeri tahminlere pek katılmıyor. Bunun nedeni de krediye ulaşmanın zorluğu. Bireysel satışların azaldığı dönemde, filolar bu açığı kapatıyordu. Şimdi krediler hem pahalı hem de bankalar muslukları kapamış durumda. Ancak Bozkurt’a göre, bu felaket senaryosu olarak algılanmamalı. Çünkü son 10 yılın ortalaması zaten 800 bin adet.

Türkiye’nin dinamikleri farklı

Açıkçası her ne kadar otomobil satın almak zorlaşsa da Türkiye’nin dinamiklerinin farklı olduğunu düşünüyorum. Tempo yavaşlasa da mobilite önemli bir ihtiyaç. Vergi gibi bir sürpriz olmazsa, otomotiv pazarı bu şekilde yılı tamamlayacaktır. Özellikle hareketli geçmesi beklenen elektrikli araç satışları, destek olacaktır. Birçok markanın yüzde 10 vergi dilimine giren modelleri Türkiye’ye getirmesi, elektrikli piyasasını dinamik tutacaktır. Önümüzdeki iki ay, yılın kalanı için ipuçları verecektir. Bekleyip, göreceğiz…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!