Auto Ajans

Haberler

Pazardaki yüksek tempo devam eder mi?

Pazardaki yüksek tempo devam eder mi?
Paylaş
Mart 13
08:00 2023

Çin malı elektriklilere gelen ek gümrek vergisi ve matrah limitlerindeki güncelleme, otomotiv dünyasında gündemi oluşturuyor. Togg piyasaya çıkmadan önce getirilen vergi tartışma konusu. Yeni düzenlemenin Togg’a destek amacıyla çıkarıldığını tartışırken, Avrupalı markalara da yaradığını unutmamak gerekiyor. Yüzde 54’lük ek gümrük vergisi ile Çin’den gelen elektrikli araçların fiyatı bir anda 1 milyon 300 bin lira seviyesine çıktı. Orta sınıf, ulaşılabilir Avrupalı elektriklilerin fiyatı ise yeni matrah düzenlemesi ile yüzde 20’ye varan oranda ucuzladı. Birçok modelin fiyatı 1 milyon liranın altında seyrediyor. Rekabet oldukça yoğun olacak gibi görünüyor. Bu yıldan itibaren Türkiye’de elektrikli pazarı hareketli geçecek. Togg’un öncülüğünde kısa süre içinde 40-50 bin adetlik elektrikli pazarına ulaşılması sürpriz olmayacak. En büyük sorun ise araç tedariği. Avrupalı markaların emisyon cezalarından kurtulmak adına önceliği kendi ülkelerine vermesi, araç bulunmasını zorlaştırıyor. Yeni modellerde maksimum 200-300 adetler gelebiliyor. Lükste tedarik bir miktar daha rahat görünüyor.

İkinci el 8 milyon adede gider mi?

Gelelim otomotiv pazarındaki tempoya; hem sıfır km hem ikinci el pazarı oldukça hareketli geçiyor. Mart ayı için de beklentiler yüksek. Mart 2021’de 96 bin 428 adetle en yüksek seviyeye çıkıldığını hatırlatalım. Esas büyük canlılık ikinci el tarafında gözlemleniyor. Otomotiv data ve veri danışmanlık şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, ikinci elin 2023’te sektörün yıldızı olacağına dikkat çekerek, 2022’de 6.3 milyon adet olarak gerçekleşen ikinci el oto satışlarının (devir) 7.5-8 milyon adet olarak gerçekleşebileceğini belirtiyor. Online ilanlarda fiyatlar Şubat’ta yüzde 12, satışlar da yüzde 8 oranında artmış. Özellikle depremin etkilediği bölgelerde mobilite ihtiyacı ve elindeki aracını satarak başka bir ilde yeni bir hayat kurmak isteyenlerle ikinci el piyasasının oldukça hareketli olduğunu ekliyor. 1999 depreminden sonra 2000 yılında da otomotiv satışları 620 bin adetle zirve yapmıştı.

Filoda büyük talep var

Bu yıl için genel kanı piyasanın seçimlere kadar yüksek tempoda geçeceği, sonrasında vitesin düşeceği yönündeydi. Belirsizlikler nedeniyle satışların hız kesebileceği öngörülüyordu. Türkiye resmen seçim sürecine girdi. 14 Mayıs’a kadar tüm gündemin önüne seçimin geçeceği aşikar. Benim kişisel görüşüm, otomotiv satışlarındaki yüksek temponun seçim sonrasında da devam edeceği yönde. Son 3 yıldır biriken talep, çip krizinin bir miktar hafiflemesi, filoların araçlarını yenileme ihtiyacı, itici güç olacaktır. Sadece filo tarafında 220 bin bekleyen talebin olduğu ifade ediliyor. Sektör yöneticilerinin ortak görüşü de araç olsa 1 milyonluk satışın rahat aşılacağı yönünde. Seçimin sonucu, açıklanacak ekonomik yol haritası ve ilk yarıda ortaya çıkacak pazar önümüzdeki döneme ilişkin bizlere ipuçları verecektir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!