Auto Ajans

Haberler

Petrol zenginleri de akıma kapıldı

Petrol zenginleri de akıma kapıldı
Paylaş
Ocak 03
06:41 2022

Mısır ile Suudi Arabistan, elektrikli otomobil üretmek için harekete geçti. Mısır Ticaret Bakanlığı, lokal El Nasr Automotive ile iş birliğine gitmek üzere üç şirketle görüşüyor. Başka markanın lisans hakkıyla üretilecek otomobilin 127 milyon dolar yatırımla 2023’te hayata geçmesi planlanıyor. Araçtan yılda 20 bin adet üretilmesi planlanırken, yarısının taksi ve Uber hizmeti tarafından tercih edilmesi bekleniyor. Mısır’ın ilk elektriklisinin fiyatının 20 bin dolar olması hedefleniyor. 1960’da kurulan Mısır’ın devlet şirketi El Nasr, Tofaş lisansıyla Şahin, Doğan ile Kartal modellerini üretmişti.

Foxconn ile iş birliği yapacak

Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu da elektrikli otomobil işine giren Apple’ın tedarikçisi Foxconn ile iş birliği yapmak üzere görüşüyor. 450 milyar dolarlık varlığı yöneten Kamu Yatırım Fonu, ortak girişimin çoğunluk hissedarı olmak için Velocity adında yeni bir oluşum yaratacak. Velocity aynı zamanda markanın ismi olacak. Foxconn yazılım, elektronik ve elektrik mimarisi tedarik edecek. Ortak girişim, elektrikli otomobili BMW platformuyla üretmeyi planlıyor. Fon, lüks otomobil üreticisi Pagani ile Tesla’nın rakibi Lucid Motors’a ortak olmuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!