Auto Ajans

Haberler

Piyasada bekleyen hâlâ 300 bin talep var

Piyasada bekleyen hâlâ 300 bin talep var
Paylaş
Mayıs 27
08:01 2024

Citroen Türkiye, piyasadaki yüzde 30’luk daralma beklentilerine karşın 2024 yılı otomotiv pazarı için pozitif tahminde bulundu. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, pandemi döneminden bu yana bekleyen 300 bin ulaşılmamış talep olduğunu belirterek, “O müşteri bir şekilde hâlâ mevcut, otomobil satın almamış ve ihtiyacı olan. Dolayısıyla bu müşteri bir noktada otomobil satın alacak. Stellantis olarak hep söylüyoruz, iyimseriz ama tedbirliyiz. Stellantis gerçekten de çok çevik ve genlerimize işlemiş bir özellik. Çok çevik hareket edebiliyoruz, merkezi yönetim de bizi çok destekliyor. Dolayısıyla pazarın koşullarına göre üretimi artırıp kısabiliyoruz. Bizim şu anda planlarımız pazarın 1 milyon ile 1.1 milyon arasında bir yere oturması” diye konuştu.

Yeni C3 ile e-C3 modelinin Viyana’daki test sürüşlerinde sorularımızı yanıtlayan Alkım, “İlk 4 aylık süre içinde 371 bin adetlik satış var ama özellikle ilk iki ay 1,9 milyonluk bir ritim vardı pazarda, yani geçen yıldan çok güçlüydü. 2023’ün ilk 4 ayına göre de yüzde 11 oranında artış var pazarda. Mart ayı yine yüksekti, pazar ritmi 1.5 milyonlar seviyesindeydi. Nisan ayında bir düşüş gözlendi ama yine de 1 milyonun üzerinde bir ritim veriyor” dedi.

2024’te yine satış rekoru kıracak

Selen Alkım, Citroen’in 2024 yılı hedeflerini de şöyle aktardı: “Pazar geçen yıla göre bir miktar azalıyor ama biz satışlarımızı ve bunun paralelinde de pazar payımızı ona göre yükseltmek istiyoruz. 2023’te 63 bin olarak gerçekleştirdiğimiz satış için bu yıl hedefimiz 67 bin adet. İlk 4 ayda zaten 20 bin adet satış gerçekleştirdik ve 20237e oranla göre ciddi anlamda bir pazar payı kazandık. İlk 4 aya göre 0.8 puanlık bir pazar payı artışımız var. Şimdi bu 67 bin adet içerisinde binekten büyüyoruz çünkü özellikle C3 ve C3 Aircross yenileniyor. Eylül ayında yeni C3 lansmanı gerçekleştireceğiz. Sonrasında C3 Aircross yenilenecek. O da Kasım ayında tüketicilerle buluşacak. Hem hibrit hem elektrikli versiyonları olacak. Dolayısıyla binek otomobil tarafında yepyeni bir ürün gamı var. Zaten yaklaşık 2 yıl önce C4 ve sonrasında C4X gelmişti. Hafif ticari araç da bizim için çok önemli. Burada da ulaşmak istediğimiz oran yine toplam satışlarımızın yüzde 28-29’u olacak. Nisan ayında lansmanımızın biraz gecikmesinden dolayı adetlerde geri kaldığmızı söyleyebilirim ama bu ay zaten geçen ayın boşluğunu telafi ediyoruz. 67 bin adet içerisinde 20 bin adetlik bir ticari araç hacmine ulaşmak istiyoruz. Geçen sene zaten ticari araçta Citroen’in tüm zamanların en yüksek volumünü yapmışken bu sene onu kırmayı hedefliyoruz.”

Elektriklinin payı yüzde 20 olacak

e-C4, e-C4X ve şimdi e-C3 ile elektriklide pazarı büyüten bir grup olacaklarının altını çizen Selen Alkım, “Bu şekilde 4 tane artı 1 Ami diyerek 4+1 modelimiz var diyebilirim. Hedefimiz de bizim 67 bin adet, pazar 1 milyon 100 bin adet desek 6.2-6.3 gibi bir pazar payı yapıyor. Hedefimiz bulunmadığımız segmentlere rağmen elektrikli pazarından da aynı payı almak. 2025’te ise elektriklilerin satış oranı Citroen Türkiye içinde yüzde 20 olacak” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!