Auto Ajans

Haberler

Pazarda yüksek tempo sürer mi?

Pazarda yüksek tempo sürer mi?
Paylaş
Mart 01
07:00 2021

Türkiye’de otomotiv pazarı Ocak’tan sonra Şubat’ta da beklentilerin üzerinde hareketli geçti. Her ne kadar marka yöneticileri ilk çeyreğin durgun geçeceğini öngörse de 2020 yılı modellerde yapılan 0 faizli kampanyaların ve yeni modellerin desteğiyle satışlar oldukça canlı. Normalleşme adımları ile birlikte pazar vites yükseltecektir. Şubat’ta binek otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 24 artışla 58 bin 504 adet olarak gerçekleşti. Rekor direkten döndü. En yüksek Şubat satışı 2011’de 58 bin 663 adetle elde edilmişti. Bu arada Ocak ayından sonra Şubat’ta da engelli bireylere ÖTV muafiyetli satışlarının etkili olduğu belirtiliyor. Bazı markalarda satışların oranı yüzde 30’a kadar çıkmış durumda. ÖTV indiriminin suistimal edildiği gerekçesiyle hem devletin vergi kaybı yaşadığı hem de haksız rekabet yaratıldığı ise tartışma konusu. Vergi konusunda çok hassas olan Ankara’nın önümüzdeki günlerde el koyacağını, durumu kötüye kullananları

Kurdaki hareket etkiler mi?

Otomobil satışlarını direkt etkileyen faizlerdeki yükselişe rağmen, döviz kurlarındaki gevşeme hem markalar hem tüketiciler için önemli avantajdı. Euronun geçen hafta yeniden 9 lira seviyesine gelmesi tedirginlik yarattı. Sonuçta bazı markalarda 2020 model stokları eridi. 2021 modeller yeni kur üzerinden daha yüksek maliyetle gelecek. Ancak rekabette geri kalmak istemeyen şirketler, sunacakları avantajlarla müşterileri cezbetmeye çalışacaktır. Bu yüzden genelde yılın son dönemlerinde gördüğümüz agresif kampanyalara yıl boyunca şahit olabiliriz. Markaların önemli modellerinin ikinci çeyrekte piyasaya sunulacağını da hesaba katarsak, pazardaki bu tempo devam edebilir. Bu doğrultuda umutlandıran öngörülere Volvo Car Turkey Genel Müdürü Magnus Boman da eklendi. Binek otomobil pazarının bu yıl 625 bin adede çıkacağını belirtti. Tabii ki her şey toz pembe değil. Çip krizi Demokles’in Kılıcı gibi otomotiv sektörünün tepesinde duruyor. Çip tedariğinde yaşanan sorun nedeniyle üretimlerin durması ve 2020’de yaşanan araç bulamama sıkıntısının ortaya çıkmasının büyük tehdit olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Fiziksel lansmanlar çoğalıyor

Türkiye’de iller risklere göre normalleşmeye hazırlanırken, otomotiv sektöründe de yavaş yavaş fiziksel lansmanlar çoğalıyor. Peugeot Türkiye’nin hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek farklı konseptlerdeki lansmanlarından sonra diğer markalar da off line toplantılar organize etmeye başladı. Yeni Nissan Juke’un konaklamalı tanıtımı, yeni Volvo S60’ın eski Likör Fabrikası’ndaki lansmanı, Karsan’ın Bursa fabrikasında Otonom Atak Electric toplantısından sonra ay ortasından itibaren yeni VW Golf ile Toyota Proace’in fiziksel buluşmaları olacak. Her şey yolunda gider, aşılanma hızı artar ve koronavirüs vakalarında bir artış yaşanmazsa havaların ısınmasıyla açık mekanlarda organizasyonlar daha da artacaktır.

Herkesin çok sıkıldığı, bunaldığı ortada. Dijital platformda görüşmelere ne kadar alışsak da hiçbiri yüz yüzenin yerini tutmuyor. Dile kolay tam 1 yıldan bahsediyoruz… Herkesin umudu hayatın yeniden normalleşmesi. Ümitlenmek için henüz çok erken ancak Cicero’nun ünlü sözünü tekrar hatırlatmak istedim: ‘Bir yerde yaşam varsa, orada umut da vardır.’

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!