Auto Ajans

Haberler

Satış sonrasında kapasite % 85’e çıktı

Satış sonrasında kapasite % 85’e çıktı
Paylaş
Kasım 09
06:55 2020

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), COVID-19 süreciyle birlikte sektördeki güncel verileri paylaşmak üzere hazırladığı anket çalışmasının Eylül ayına ait sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde üretici ve dağıtıcı sınıfından 198 üyesi bulunan derneğin yaptığı Eylül Ayı Sektörel Değerlendirme Anketi’ne göre sektördeki satış, üretim ve ihracat kalemlerinde artış gözlemlendi. Ankete katılan üyelerin iç pazardaki satışları geçtiğimiz aya kıyasla yüzde 11.6 oranında artarken, bir önceki yılın aynı dönemi göre toplam yüzde 19.5’lik büyüme kaydedildi. Yine geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında dağıtıcı üyelerin satışlarındaki artış oranı yüzde 14.6, üretici üyelerin satışlarındaki artış da yüzde 27.4 oldu.

Otomotiv satış sonrası sektörü Eylül’de üretim ve ihracata katkıda bulunmayı sürdürdü. İç pazardaki talebin de artmasıyla birlikte ankete katılan üretici üyelerin Temmuz’da yüzde 75.6, Ağustos’ta yüzde 79.6 olan kapasite kullanım oranları Eylül’de yüzde 84.4’e kadar yükseldi. Bu dönemde, katılımcı üreticiler Ağustos ayına göre üretimlerini yüzde 19.2 artırırken, geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre üretimde yüzde 17.5’lik artış yaşandı. Avrupa pazarlarında normale dönüş sürecinin başlamasıyla Eylül ayında ihracatta da yukarı yönlü ivmelenmeyi sürdüren otomotiv satış sonrası sektörü, ihracatını Ağustos ayına göre yüzde 7.5 artırdı. Ankete katılan üreticilerin ihracatı geçtiğimiz yılın Eylül ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 8.8 büyüdü.

Trend yukarı yönlü

OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, “Her ay düzenlediğimiz anketlerimiz sektörümüzün gidişatı konusunda bizlere ışık tutmaya devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz olağandışı sürece rağmen sektörümüz geçen her ay, bir önceki ayın üzerine koyarak ilerlemeyi sürdürüyor. Bu da bizlerin diğer sektörlerden pozitif yönde ayrıştığını ispat eder nitelikte olduğunu gösteriyor. Sektör olarak Eylül ayında hem bir önceki aya, hem de geçen yılın aynı dönemine göre beklentilerin üzerinde bir gelişme gösterdik. Bu doğrultuda, Ekim ayındaki beklentinin ve 2020 genelinde trendin yukarı yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu olumlu havanın sebeplerini, pandemi sebebiyle mobilitenin bireysel araçlarla sağlanması, ikinci el piyasasındaki hareketlilik, garanti süresi tamalanan araçların uygun ve rekabetçi hizmet anlayışı sebebiyle satış sonrası kanalına olan ilgisinin artması şeklinde sıralayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

OSS’nin Eylül Ayı Sektörel Değerlendirme Anketi’nde katılımcıların Ekim ayı beklentilerine de yer verildi. Katılımcı üyeler Ekim ayında yurt içi satışlarında Eylül ayında göre ortalama yüzde 2.9 artış beklediğini ifade etti. Öte yandan, 2020 yılı Ekim ayının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre iç pazardaki satışlarda yüzde 13.7 oranında büyüyeceği de yine katılımcıların beklentileri arasında yer aldı. Önümüzdeki 3 ayda sektörün benzer seyir sürdüreceğini öngören dağıtıcı üyelerin oranı yüzde 49’dan yüzde 68.2’ye, üreticilerin oranı yüzde 50’den yüzde 63’e yükseldi. Sektörde yaşanan ivmelenme ve satış sonrası pazarındaki yükseliş trendiyle birlikte sektör oyuncuları yatırım planlarına daha sıcak bakmaya başladı. Anket sonuçlarında göre, Eylül ayında ankete katılan üyelerin ‘Yeni yatırım yapmayı planlıyor musunuz?’ sorusuna yanıtı yüzde 46.9 oranında “Evet” oldu.

Üreticilerde istihdam arttı

Otomotiv satış sonrası sektörü Eylül ayında istihdamını korurken, özellikle üretici üyelerdeki istihdam artışı ankette dikkatleri çeken bir diğer unsur oldu. Eylül ayında üretici üyelerin hiçbiri istihdamda azalma olmadığını vurgularken, ‘Değişiklik yok’ diyenlerin oranı yüzde 40.7, “Arttı” diye cevap verenlerin oranı yüzde 59.3 olarak kayıtlara geçti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW’nin Manisa’da kuracağı fabrikada üretilmesi planlanan ancak yatırımından vazgeçilen Passat sedan, tarih oluyor.
🚗VW'in Avrupa ve ABD'de Passat sedanın satışını durduracağı iddia edildi.
🚗Passat, Türkiye'de 2005'ten bu yana sınıfının lideri.
http://www.autoajans.com/turkiyede-uretilecekti-simdi-tarih-oluyor

🚗OSS Başkanı Ziya Özalp, kısıtlamaların satış sonrası pazarının gidişatında önemli rol oynayacağını söyledi.
🚗Gümrükler ve TSE süreçlerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle ürün bulunabilirliğinin zorlaştığı uyarısında bulundu.
http://www.autoajans.com/yedek-parca-bulmak-zorlasiyor

🚗Tofaş, yerli tedarikçilerle FCA arasında köprü kurarak, pandemi sonrası ihracat fırsatları yarattı.
🚗FCA ilk etapta Türkiye'den 15 tedarikçi şirket ile anlaşma yaptı.
http://www.autoajans.com/pandemi-sonrasi-yeni-dunyaya-hazirliyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!