Auto Ajans

Haberler

Yeni yılda piyasanın büyük şansı

Yeni yılda piyasanın büyük şansı
Paylaş
Ocak 04
08:00 2021

Eşi görülmemiş bir yılı geride bıraktık, 2020’yi hatırlamak bile istemiyoruz. Yeni normalde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ama 2021 ile ilgili umutlarımız, hayallerimiz var… Türkiye otomotiv sektöründe yaşanan önemli olayları düşününce, nasıl bir yıl geçirdiğimiz ortaya çıkıyor… Yaşanan pandemiye rağmen otomotiv satışlarının tahminlerin üzerine çıkması hatta Türkiye’nin dünyada en hızlı büyüyen pazar olması, fabrikaların salgında üretime ara vermek zorunda kalması, zincirleme etkisiyle araç tedariği sorununun büyümesi ve 2. el fiyatların şişmesi, rekor üzerine rekor kıran döviz kurları, Volkswagen’in Manisa’ya kuracağı fabrika yatırımından vazgeçmesi, 31 Ağustos’ta gece yarısı gelen ÖTV artışı, salgın döneminde dünyada birçok şirket projelerini ertelerken, Türkiye’deki üreticilerin yeni model yatırımlarına tam gaz devam etmesi, TOGG’un Gemlik tesisinin temelinin atılması, Ford Otosan’ın 20.5 milyar lira ile en büyük otomotiv yatırımını açıklaması, Hyundai Assan’da yaşanan ‘Kibar’ ayrılık… Liste böyle uzayıp gidiyor, gözden kaçanlar ve küresel gelişmeleri de siz ekleyin. Gerçekten başları döndürüyor… ‘Otomotivde 1 yıla adeta 20 yıllık tecrübe sığdırıldı’ dersek yeridir.

Yeni yerliler % 50 ÖTV’ye girecek

2021 yılı için pazarla ilgili tahminler ‘iyimserden ziyade umutlu’. Genel kanı yılın ilk çeyreğinde temponun düşük olacağı, sonrasında pazarın hareketleneceği yönde. Hiç kuşkusuz pazarın kaderi biraz da aşıya ve onun yaratacağı etkiye bağlı. İlk parti Çin aşısı rötarlı gelse de kafalarda birçok soru işareti var. Ve görünen o ki nüfusun tamamını aşılayabilmek yıl sonunu bulacak. Şirketlerin en büyük silahının yeni modeller olacağını düşünüyorum. Markalardan aldığım 2021 yenilik takvimi, umut veriyor. Pandeminin acısını çıkartırcasına yeni motor seçenekleri, yeni versiyonlar dahil 100 yeni model piyasaya sunulacak. Açıkçası bu kadar yeni modeli hatırlamıyorum. Koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye gelemeyen segmentlerinin önemli oyuncuları piyasaya pozitif katkı sağlayacaktır. Özellikle de volüm yapacak yerli modellerin yenilenmesi ve birçoğunun yüzde 50’lik vergi dilimine girecek olması hem tüketiciler hem şirketler için önemli. Yenilenen Egea Ailesi ve cross versiyonu, makyajlı Renault Megane Sedan, hibrit Clio, İzmitli CUV Hyundai Bayon, VW Golf, Peugeot 208, Audi A3, Nissan Qashqai, Mercedes C-Serisi, Seat Leon, Honda Jazz Hybrid, Opel Mokka öne çıkacak yeniliklerden bazıları.

2021 elektriklilerin yılı olacak

Ve en önemlisi 2021, Türkiye’de elektrikli modellerin yaygınlaşmaya başlayacağı bir yıl olacak. 10’dan fazla elektrikli model tüketicilerle buluşacak. Şirketler altyapılarını, bayilerini, personelini yeni döneme hazırlamak için çalışıyor. Hiç kuşkusuz elektriklilerin ülkemizde hemen yaygınlaşması beklenmiyor. Ancak bu büyük dönüşüm, Türkiye otomotiv sektöründe ezberleri bozmaya başlayacak. 2022 sonunda TOGG’un rekabete girmesi, elektrifikasyonu hızlandıracaktır. İşte bu dönemde çağa ayak uyduran markalar da rekabette öne çıkacaktır. Dönüşüme direnenlere ne olacağını bekleyip göreceğiz ama sonlarını şimdiden tahmin etmek pek zor değil…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!