Auto Ajans

Haberler

PlayStation’la kullanılan Sony otomobil

PlayStation’la kullanılan Sony otomobil
Paylaş
Ocak 09
20:27 2024

Elektronik devi Sony ile Honda’nın ortaklığından doğan elektrikli otomobil markası Afeela, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) elektrikli sedan prototipinin son halini tanıttı. Araç, sahneye sürücü olmadan PlayStation oyun konsolunun kontrol aletiyle sahneye çıktı. Afeela’yı sahneye Sony Honda Mobility Başkanı Izumi Kawanishi getirdi. 2026’da Kuzey Amerika’da yollara çıkması planlanan araç için henüz Avrupa lansmanı planı onaylanmadı. Son prototipte, önceki konsept modelin dijital yan aynaların yerini geleneksel aynalar aldı. Arka tampon ve arka ışıklandırma tasarımı değiştirildi.

Daha sedan benzeri siluet için bagaj kapağı belirgin hale getirildi. İç mekanda da bazı güncellemeler yapıldı. Minimalist kabinde, direksiyonun arkasında geniş bir dijital ekran yer alıyor. Ön koltukların arasında ise bir döner kontrol düğmesi konumlandırıldı. Ekran ayarları, ses efektleri, aydınlatma, film ve video oyunlarından esinlenen temalar da dahil olmak üzere otomobilin kabinini kişiselleştirmek için çok fazla özellik sunulacağı belirtildi. Prototip, iki adet 241 beygir gücündeki elektrik motoru sayesinde dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip. Toplam 482 beygir kombine güce sahip Afeela’nin performans rakamları açıklanmadı. 150kW maksimum şarj hızına ve havalı süspansiyona sahip olacağını biliniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!