Auto Ajans

Haberler

Plug-in hibrit otoda teşvik krizi

Plug-in hibrit otoda teşvik krizi
Paylaş
Eylül 26
11:36 2021

Almanya’da plug-in hibrit araçlar için yeni yönetmeliklerin devreye girmesi planlanıyor. Plug-in hibritler, özellikle çevreci gruplar tarafından kullanıcıların şarj etmemesinden dolayı istenen etkiyi yaratmadığı yönünde eleştiriliyordu. Yeni taslağa göre, Ekim 2022’den itibaren şarjlı hibritlerin teşvik alabilmesi için minimum elektrikli menzillerinin 40 km’den 60 km’ye çıkması gerekiyor. 1 Ocak 2024’te minimum menzil 80 km’ye çıkarılacak. Bu teklifin yasalaşmasıyla birlikte plug-in hibritlerin teşvik alarak satılmaları zorlaşacak.

6 bin 750 euroya varan destek

Alman Otomotiv Endüstri Birliği (VDA) ve Uluslararası Motorlu Araç Üreticileri Birliği (VDIK) yeni yönetmelikleri eleştirdiler. Yapılan açıklamada plug-in hibritlerin teşvik alamaması durumunda kullanıcılara daha az cazip geleceği ve bu yüzden konvansiyonel araçlara yönelmenin artabileceği ifade edildi. VDIK, yeni teklifin kabul edilmesi halinde satılan plug-in hibritlerin yarısının desteklerden yararlanamayacağını savundu. Mevcut yönetmeliklere göre 40 bin euro ve daha az fiyata sahip bir plug-in hibrit otomobile 6 bin 750 euro teşvik sağlanırken, 40 bin euro civarındaki araçlarda 5 bin 625 euro teşvik sunuluyor. Bu teşvikler plug-in hibrit satışlarına önemli bir hızlanma getirdi. Satışlar yılın ilk 6 ayında yüzde 230 artışla 163 bin adedi geçti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!