Auto Ajans

Haberler

Poker oyunu tuttu

Poker oyunu tuttu
Paylaş
Temmuz 04
09:28 2023

Tesla, global elektrikli araç üretim ve teslimatlarında yine rekor kırdı. 2023’ün ikinci çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre üretim yüzde 86 arttı ve 479 bin 700 adede çıktı. Üretim böylece ilk çeyreğe göre yaklaşık 40 bin adet artış oldu. Tesla teslimatlarda da 466 bin adetle yeni bir çeyrek rekoruna imza attı. Model 3 ve Model Y’nin toplam satışları 446 bine çıkarken, Model S il Model X’ten 19 bin 500 adet sattı. Tesla’nın bu performansında fiyat indirimleri etkili oldu. Çin, ABD ve Avrupa’daki indirim kampanyaları üretim ve teslimata olumlu yansıdı.  

Wedbush Securities analisti Dan Ives, fiyat indirimlerinin Tesla için akıllıca bir poker hamlesi olduğunu söyleyerek özellikle Çin pazarında büyük kârlar getirdiğini ifade etti. BYD’nin sert rekabetine karşın Tesla’nın Kuzey Amerika’dan sonra en büyük pazarı olan Çin’de de rekor kırması bekleniyor. Kârlılıktan önce büyümeye odaklanan Tesla geçen yılın sonunda başlattığı fiyat indirimi atağıyla rekabeti iyice artırdı. Tesla’nın ilk yarı verilerine göre ise üretim geçen yıla göre yüzde 63 artışla 920 bini aştı. Toplam teslimat ilk 6 ayda yüzde 57 artarak 890 bine ulaştı. 2022’de 1 milyon 313 bin araç satışı gerçekleştiren Tesla, bu yıl yeni bir rekora daha imza atmaya hazırlanıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!