Auto Ajans

Haberler

Porsche’lerin yarısı elektrikli olacak

Porsche’lerin yarısı elektrikli olacak
Paylaş
Kasım 18
11:37 2019

Spor otomobil, performans denildiği zaman akla ilk gelen markalardan biri olan Porsche, elektrikli modeli Taycan ile yepyeni hikaye yazmaya hazırlanıyor. Porsche’nin yüzde 100 elektriklisi Taycan henüz yollara çıkmadan tüm dünyada büyük ses getirdi. Taycan hiç kuşkusuz, Porsche’nin 2025 yılı stratejisinin ilk ürünü olması açısından büyük önem taşıyor. Temmuz ayında açıklanan 30 bin adetlik ön sipariş adetleri, markayı hem umutlandırıyor hem de hedef çıtasını yükseltiyor. Peki Doğuş Otomotiv ve Porsche’nin gelecek vizyonu ne?

Doğuş Otomotiv-Porsche Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi, Porsche’nin 2025 stratejisini 2015’te belirlediğini belirterek, “Tek bir cümleyle özetlemek gerekirse geleceğin spor otomobillerine şekil vermek diyebilirim. Bu neleri kapsıyor? Porsche için elektromobilite, dijitalleşme, bağlanabilirlik konuları çok önemli. Bu anlamda da ciddi yatırımlar yapıyor” diye konuştu. Bu yatırımların ilk meyvesinin Taycan olduğunun altını çizen Eskinazi, Porsche’nin 2025’te sattığı otomobillerin yüzde 50’sinin elektrikli motora sahip olmasının hedeflediğini söyledi. Selim Eskinazi, “Bütün stratejisi bu şekilde kuruldu. Taycan da en önemli hamlesi. Çünkü Taycan’ın muadili modellere baktığımız zaman açıkçası performans ve kalite gibi kriterlere göre daha geride kalıyorlar” dedi.

Taycan, Haziran’da geliyor

Otomobil tutkunlarının merak konusu Taycan ile Türkiye’de ne zaman tanışacakları. Selim Eskinazi, Taycan’ın Aralık’tan itibaren dünyada yollara çıkacağını, Türkiye’de ise Haziran 2020’den itibaren ithal edilmeye başlanacağının müjdesini verdi. Şimdiden Taycan için 20 müşterinin hazır olduğunu kaydeden Eskinazi, “Fiyatlar henüz belli değil. Belli olduktan sonra sayının hızla artacağını öngörüyoruz. Taycan konusunda biz çok umutluyuz” dedi. ‘Taycan en çok İstanbul’da mı Alaçatı’da mı Bodrum’da mı görülür?’ sorusunu Selim Eskinazi tebessümle, “Satışlarımızın çoğu İstanbul’da gerçekleşiyor ama yaz dönemine denk geliyor. Bu yüzden Çeşme’de, Bodrum’da da sıkça görebiliriz” şeklinde yanıtladı. Porsche’nin Taycan ile çığır açtığına değinen Eskinazi, “En büyük farklılıklarından biri 400 volt yerine 800 voltluk bir sistem kullanılıyor. Bu da daha fazla menzile ve daha hızlı bir şarj kapasitesine sahip olması demek. DC şarj ünitesiyle aracın bataryası 22.5 dakikada yüzde 5’ten yüzde 80 seviyesine kadar şarj olabiliyor” şeklinde konuştu.

Otonom Porsche tercih edilir mi?

Markanın otonomla ilgili çalışmalarının da başladığını kaydeden Doğuş Otomotiv-Porsche Pazarlama Müdürü, tüketicilerin “Porsche sahibiysem ben kullanırım” önyargısıyla ilgili olarak şunları belirtti: “Bizim yurt dışında gördüğümüz bazı toplantılarda ve sunumlarda 2025’ten daha sonrası için çalışmalar var. Hatta Porsche’nin fabrikasında test edilmeye başlandı ufak ufak. Yani dolayısıyla otomobil dünyasının bir gerçeği var. Bu gerçekten uzaklaşmak çok mümkün değil. 911 modelinde otonom sürüş belki de çok tercih edilmeyecek bir özellik olacak. Ama Taycan’ı düşündüğümüz zaman şehir içinde de çok pratik olacaktır. Yoğun bir toplantı döneminde şoföre vermektense kendi kendine gitmesini tercih ederim.”

Oturduğu salondan 911’i izleyen var

Gelecekte elektrikli teknoloji, otonom ve mobilitenin damgasını vuracağı bir dünyada köklü markaların popülerliğini koruyup koruyamayacağı merak konusu. Selim Eskinazi, bunun biraz kültürle alakalı olduğunu düşündüğünü ifade ederek, şu örneği verdi: “ABD’de Porsche Passaport diye bir program başlatıldı. Porsche Passaport programında araç kiralama usulü üzerine gidiliyor. Belli bir aylık ödemeyle istediğiniz Porsche’yi kullanabiliyorsunuz. Mesela hafta sonu dağa çıkmayı planlıyorsanız o hafta sonu için Cayenne tercih edebiliyorsunuz. Ama bir sonraki hafta sonu piste çıkacaksanız 911’i alabiliyorsunuz. Ana kriter sahiplenme değil kiralama usulüyle tüm Porsche modellerini o anki ihtiyaca göre kullanabiliyor olmak. Ama bana göre Türkiye’de Porsche sahibi olmak ayrı bir duygu. Özellikle 911 kullanıcıları farklı bakıyorlar kendi araçlarına. Onlar için bana göre bir oyuncak… Oturduğu salonundan 911’ini gören, ona göre garajını dekore eden Porsche kullanıcıları biliyorum. Dolayısıyla bazı müşterilerimiz için Porsche sahibi olmak bence bambaşka bir şey. Belki Z  kuşağıyla artık sahipliğin çok önemli olmadığı, paylaşmanın öne çıktığı jenerasyonlarla beraber bu bambaşka bir boyut alır. X ve Y için ise Porsche sahipliği önemli bir nokta.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!