Auto Ajans

Haberler

ÖTV zammı bayileri nasıl etkiledi?

ÖTV zammı bayileri nasıl etkiledi?
Paylaş
Eylül 07
08:00 2020

Otomobile gelen ÖTV düzenlemesi sonrası şok atlatılmaya çalışılırken, şirketler yeniden kampanyalara sarıldı. Geçtiğimiz yıllarda Kasım’da başlayan avantajlı kampanyalar öne çekildi. Otomotiv bayileri de yılın en hareketli dönemi olan önümüzdeki 4 ayı iyi geçirmek ve tüketicilerin beklentilerine cevap verebilmek adına tüm enerjilerini yansıtmaya hazırlar. Hyundai ile Opel markalarıyla Türkiye’nin en fazla satış yapan yetkili satıcılarından biri olan Erdemirler Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir, ÖTV düzenlemesi ve matrah güncellenmesi nedeniyle fiyatların yenilendiğini belirterek, “D segmenti, özellikle C sınıfında SUV’lar ve yüksek donanımlı araçlarda yüzde 80’lik ÖTV geçerli. Ancak birçok model de uzun bir aradan sonra matrah güncellemesi sayesinde daha düşük ÖTV’ye tabi oldu. Özellikle son kur artışlarından sonra 1.6 litrede en üst vergiye dahil olanlar şimdi yüzde 50’lik dilimine girmeye başladı. Fiyatlar da 15 bin liraya varan tutarda ucuzladı. Hyundai markamızda da bazı modellerimiz yüzde 45 baremine girdi” değerlendirmesini yaptı.

Sipariş iptalleri yok

Erdemir, ÖTV artışı nedeniyle bir sipariş iptali yaşamadıklarını, müşterilerin hayallerindeki araca kavuşmak için sabırsızlandıklarını söyledi. Yüksel Erdemir, önümüzdeki dönemde tüketicilerin C segmentinde daha az donanımlı araçlara yönelebileceğine dikkat çekerek, “Yüzde 50’lik vergi diliminde kalan, donanımı biraz daha düşük modeller öne çıkacaktır. Bu sayede müşteriler yine istediği otomobile sahip olabilecek” dedi.

0 faizle müşterinin yanındayız

Vergi düzenlenmesi ile birlikte Opel Türkiye’nin sıfır faizli kredi kampanyasını devreye aldığını, yeni Corsa, Astra HB, Insignia, Crossland X, Grandland X ve Combo modellerinin önemli avantaj sağladığını ifade eden Yüksel Erdemir, şöyle devam etti:

“B hatchback sınıfının en çok satan üç modelinden biri olan Corsa’ya yoğun ilgi var. Yeni kampanya ile talep daha da artacaktır. Aynı şekilde Hyundai markamızda ‘Şimdi al 2021’de ödemeye başla’ kampanyamız birçok modellerimiz için geçerli. Tucson modelimizde 6 bin TL’ye varan nakit indirimi sunuyoruz. Vade ve tutarda 6 ay ertelemeli yüzde 1.29 veya 3 ay ertelemeli yüzde 1.32 faiz oranlı kredi desteği sağlıyoruz. Tüm  bunların yanında 1 Ekim tarihine kadar 2 bin TL’ye varan ek Hyundai Kasko indirimi sunuyoruz. 1 haftalık psikolojik etkinin ardından showroom trafiği yeniden hareketlenecektir. Maalesef salgında vaka sayılarının yeniden artması, toplu ulaşım yerine otomobile yönelişi hızlandıracaktır. İnsanlar güçleri yettiği ölçüde 0 km veya ikinci el satın almak isteyecektir. İşte burada faiz öne çıkıyor. Biz de Opel olarak yüzde 0 faiz seçeneği ile müşterilerimizin destek oluyoruz. Fabrikaların yeniden üretime geçmesiyle tedarik sıkıntısının yavaş yavaş azalacağını öngörüyoruz. Ekim ayı ile birlikte talebe daha hızlı cevap vermeyi istiyoruz. Tabii Avrupa’da pazarların açılmaya başlaması düşündürüyor. Ancak Groupe PSA Türkiye’nin aldığı stratejik kararlarla yeterli sayıda aracı müşterilerimize sunacağımıza inanıyorum. Eylül’de 150 adet Opel satmayı planlıyoruz. Yine Opel’in en çok satan bayilerinden biri olacağız.”

Dört önemli silahımız var

Bayi olarak enerjik olduklarını kaydeden Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı, “Moralimiz yüksek… Elimizdeki silahımız; tecrübemiz, müşteri sadakati, deneyimli personelimiz, Hyundai ile Opel markalarımızın başında bulunan piyasayı iyi koklayan Murat Berkel ve Alpagut Girgin gibi yöneticilerin olmaları. Tecrübeli yöneticilerin sahanın ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmeleri bizim için çok önemli. Müşteri sadakatinin öneminin altını özellikle çizmek istiyorum. Opel yetkili satıcıları içinde Müşteri Memnuniyeti’nde yüzde 98.6 puan ile Türkiye birincisi olduk. Müşteri memnuniyeti böyle durumlarda daha fazla önem kazanıyor” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!