Auto Ajans

Haberler

Almanlar Alman’a karşı

Almanlar Alman’a karşı
Paylaş
Haziran 27
07:20 2019

Lüks otomobil pazarına hükmeden üç Alman otomotiv devi, yeni dönemde bu kez elektriklide kıyasıya rekabet edecek gibi görünüyor. BMW AG’nin #NextGen stratejisiyle elektrikli araç planlarını 2 yıl erkene çekerek 2023’e çektiğini duyurması, otomotiv dünyasında ses getirdi. Şirket, 2023’e kadar 25 elektrikli modeli piyasaya sürerek, lüks segmentte pazarı domine etmeye çalışacak. Çıkacak araçlar yüzde 100 elektrikli ya da plug in hibrit modeller olacak. BMW Grubu’nun açıkladığı bu iddialı hedefler sonrasında gözler ezeli Alman rakipleri Mercedes-Benz, Audi ile Porsche’ye çevrildi. Biz de sizlere 3 şirketin elektrikli vizyonunu ve hedeflerini aktarmak istedik.

BMW’nin planlarını hızlandırmasında Audi ve Mercedes markalarının ürün gamına yeni yüzde 100 elektrikli modeller sunması etkili oldu. 6 yıl kadar önce i3 ile liderlik etmeye başlayan BMW, sonrasında tamamen elektrikliden ziyade şarjlı hibritlere odaklanmıştı. İşte bu dönemde rakipleri voltajı yükseltmeye başladı. Mercedes-Benz elektrikli araçlar konusunda büyük atak gerçekleştirdi. EQ ismini verdiği elektrikli markasını geliştirmek adına 10 milyar euro harcayan grup, 2022’de 10’dan fazla modeli pazara sunacak. Markanın ilk elektriklisi SUV model EQC olurken, yenileri sıraya girmiş durumda. Mercedes-Benz tüm ürün yelpazesinde içten yanmalılara elektrikli/hibrit alternatifi sunacak. Bu açıdan bakıldığında yakın zamanda Mercedes’e ait 50’ye yakın elektrikli/hibrit model göreceğiz.

Audi’den 25 elektrikli model

Audi de lüks elektrikli segmentte geri kalmak istemediğini yeni stratejileriyle ortaya koydu. Şirket ilk etapta 2025 yılı için 20 elektrikli modeli piyasaya sunmayı planlarken, bu sayıyı şimdi 30’a çıkardı. Audi, 2020’nin sonunda her segmenti kapsayan 12 elektrikli model tanıtmayı planlıyor. Satışa çıkan ilk elektriklisi e-tron’u, e-tron Sportback ve Çin pazarı için düşünülen Audi Q2L e-tron izleyecek. Ayrıca 6 şarjlı hibrit de bunlar arasında olacak. A6, A7, A8 ve Q5’in hibrit versiyonlarının yanı sıra Q7 ile A3 de plug in hibritler arasına katılacak.

Porsche Taycan yıl sonunda geliyor

Porsche de ilk elektrikli modeli Taycan’ı Eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil  Fuarı’nda tanıtacak ve yıl sonunda piyasaya sunacak. Taycan için ön siparişleri toplamaya başlayan Porsche’ye şu ana kadar 20 binden fazla kişi ödeme yaptı.  Taycan, Tesla’nın Model S yarışacak. Araç yaklaşık 500 km’lik bir menzile sahip ve 100 kilometre hıza 3.5 saniyede çıkıyor. Otomobildeki lityum iyon batarya, 4 dakika içinde yeniden şarj edilerek 100 kilometre gidecek kadar enerji sağlıyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!