Auto Ajans

Haberler

Rekorların sonuna geldik mi?

Rekorların sonuna geldik mi?
Paylaş
Haziran 19
10:02 2023

Türkiye’de 27 ay sonra gelen faiz artışıyla otomobile yoğun talebin devam edip etmeyeceği merak konusu. Özellikle son 2 yıldır piyasada türeyen ‘al-sat’çıların faiz kararından sonra yeni yatırım alanlarına gidebileceği belirtiliyor. Hiç kuşkusuz sadece Merkez Bankası’nın değil Mehmet Şimşek yönetimindeki ekonomi yönetiminin tüm kararları, otomotiv pazarının geleceğine yön verecek. Bankalar kredi musluklarını kısmaya devam edecek mi? Yüzde 5’e tırmanan taşıt kredisi faizleri, TCMB’nin kararından sonra hangi seviyeye gelecek? Döviz kurlarındaki dalgalanma sürecek mi? Piyasadaki döviz sıkışıklığı nasıl aşılacak? KKM’den birden çıkış olur mu? Kafalarda o kadar çok soru var ki. Son 2 yılda ekonomide yapılması gerekenlerin hayata geçmesi gerekiyor. Ekonomik verilerin düzeltilmesi için acı reçetenin yazılacağı ortada.

Zamlar ne kadar etkiledi?

İşte böyle bir ortamda otomotiv sektörü ve tüketiciler kendine yön bulmaya çalışacak. Sohbet ettiğim Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, faiz kararı ve ekonomi programının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Ancak Bozkurt, pazardaki hareketin Eylül ayına kadar süreceğini, otomobile gelen son zamlara rağmen showroom trafiğinde bir azalma olmadığını belirtiyor. Önceden verilen siparişlerin teslimatlarının gerçekleştiğine dikkat çekiyor. Bozkurt’a göre, Eylül’den sonra vites bir miktar düşecek. Son çeyrekte piyasada otomobile gerçekten ihtiyacı olan müşteriler ile filolarını yenileme ihtiyacı olan kurumsal şirketler, filolar kalacak.

2024 için ilk sinyaller

Ali Haydar Bozkurt, faiz ve kurun yıl sonu pazarını şekillendireceğini, fiyatların artan maliyetler nedeniyle de yükseldiğini belirtiyor. Son zamlardan sonra 1 model dışında tüm otomobiller yüzde 80’lik vergi dilimine girdi. Ay ortasında ortasında gelen ortalama yüzde 8 zamla, orta sınıfta 1 milyon liranın altında model kalmadı. Görünen o ki birçok marka Temmuz’da da fiyat artışlarına devam edecek. İşi özü ekonomi yönetiminin kararları, yılın ikinci yarısı ve 2024 için bizlere mesaj verecek. İlk gelen sinyaller 2024’ün oldukça zor geçeceği yönde…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!