Auto Ajans

Haberler

Renault 5’te heyecanlı geri sayım

Renault 5’te heyecanlı geri sayım
Paylaş
Aralık 03
12:49 2023

Renault’nun ulaşılabilir elektriklisi Renault 5 için yeni detaylar ve görseller paylaşıldı. Önümüzdeki yıl yaklaşık 25 bin euroluk fiyatla satışa sunulacak araç, iki farklı batarya ile tercih edilebilecek. Baz versiyonda 40 kWh batarya ile donatılacak. 400 km’lik menzil sunan versiyonda 52 kWh bataryaya yer verilecek. Renault batarya kimyası hakkında henüz açıklama yapmadı ancak daha uygun fiyatlı lityum demir fosfat (LFP) bataryayı kullanması bekleniyor.

Renault 5’in tasarımı, 1970’lerin başından 1990’ların ortasına kadar üretimde kalan orijinal modele gönderme yapıyor. Son görsellerde “5” logosunun ve insan gözünü andıran farlar gösterildi. Ayrıca kaputun üzerindeki 5 rakamı şeklinde bir şarj göstergesi de dikkat çekiyor. Marka için kritik bir öneme sahip olan Renault 5, uzun süredir üretimde olan Zoe’nin yerini alacak ve markanın en ucuz bataryalı-elektrikli aracı olacak. İlk olarak 2021 Münih Mobilite Fuarı’nda konsept olarak tanıtılan Renault 5, 26 Şubat’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda seri üretim haliyle ortaya çıkacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!