Auto Ajans

Haberler

Renault Bursa’da SUV üretecek

Renault Bursa’da SUV üretecek
Paylaş
Ekim 30
08:00 2023

Renault, önümüzdeki stratejilerini içeren ‘game plan 2027’yi açıkladı ve Türkiye’ye önemli rol verdi. Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde duyurulan ‘Game plan 2027’ ile iddialı hedefler belirleyen Fransız üretici, Avrupa dışındaki ülkelerde araç başına satış gelirini 2027’de ikiye katlamayı istiyor. Yeni oyun planına göre, şirket 2027 yılına kadar 3 milyar euro yatırım yapacak. İki yeni platform üzerine 8 yeni model üretilecek. Bu ürünlerin beşi C ve D segmenlerinde yer alacak. Ürün gamında hafif ticari ile pick-up da düşünüldü.

Renault’nun 2027 stratejisini Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde takip ettim, yeni planları CEO ile konuştuk.

8 yeni model, 4 üretim üssü

8 yeni model Renault’nun Avrupa dışındaki dört ana üretim merkezinde üretilecek. Türkiye, Brezilya, Fas ve Hindistan yeni platformu paylaşacak ülkeler olarak öne çıkacak. Söz konusu platform, 4 ila 5 metre arasında araç uzunluğu, 2.6 ila 3 metre arasında 4 seçenekli dingil mesafeleri ve 3 metre uzunluğa sahip arka ünitelerle geniş bir çeşitliliğe olanak tanıyor. Önden çekişli ve dört çekişli modeller için ICE, esnek yakıt (E85), LPG, gelişmiş hafif hibrit (48V) ve tam hibrit seçeneklerini de bünyesinde bulunduran platform, tüketim ve karbon emisyonları açısından daha fazla verimliliği hedefliyor.

Yeni plan doğrultusunda 2027’de satılacak araçların üçte biri elektrikli ve hibrit olacak. Yeni platform yüzde 100 elektrikli modelleri içermeyecek. Renault elektrikli araçlarını Fransa’daki fabrikalarında üretecek. Elektriklilerin sorumluluğu, şirketin yeni elektrikli araç bölümü Ampere’e verildi.

Türkiye’de 4 modele ulaşacak

Açıklanan yeni plana göre, Oyak Renault Bursa fabrikasında yeni platform üzerine yepyeni bir araç üretecek. Bursalı yeni modelin C-SUV segmentinde olması bekleniyor. Renault yeni yatırımın detaylarını Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirecek toplantıda duyuracak. Yeni modelin 2024 yılında bantlardan inmesi öngörülüyor. Araçta, benzinli ve hibrit motor seçenekleri yer alacak. C-SUV, iç pazarın yanı sıra dünya pazarlarına gönderilecek. Böylece Oyak Renault, Clio, Mitsubishi Colt’tan sonra üçüncü modelini üretmiş olacak. Karsan’ın ürettiği Renault Megane Sedan’la birlikte dört modelle Türkiye’de boy gösterecek.

Renault CEO Fabrice Cambolive, markanın yeni planlarını açıkladı. Yeni stratejilerine göre şirket 3 milyar euro yatırım yapacak.

Renault CEO’su: Türkiye büyük oyunun içinde

‘Game Plan 2027’nin açıklandığı organizasyonda Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan Renault CEO’su Fabrice Cambolive, Renault’nun 2027 yılı stratejilerinde Türkiye’nin oyunun içinde yer aldığını ve bunun çok önemli olduğunu söyledi. Cambolive, “Renault, Avrupa dışındaki pazarlarda 2022’de 640 bin araç satışı gerçekleştirdi. Türkiye her zaman ilk 5 büyük pazarımız içinde yer alıyor. Bizim için en önemli ülkelerden biri. Renault markası Türkiye’de de lider markalardan. 25 yıldır B ile C segmentinde Clio ve Megane Sedan ile zirveye oynuyoruz” dedi. Bursa tesisinde Renault’nun yeni platformuyla üretilecek yeni modelle ilgili olarak ipuçları veren Cambolive, Türkiye pazarında C-SUV ile B-SUV segmentinde ciddi bir yükseliş gördüklerini, Renault’nun nerede yer alması gerektiğini bildiğini kaydetti.

Fabrice Cambolive, Bursa tesisinde kapasite artışı olup olmayacağına dair sorularımıza da “Avrupa pazarları çıkışa geçti. Clio üretimi ve ihracatı artıyor. Ancak 380 bin adetlik kapasitemiz var ve ilk etapta bunu doldurmamız lazım. İlk önce yeni modelimizi üretmeye başlayalım, sonra kapasiteye bakarız. Yeni ürün yarısını iç pazara, yarısı ihracata ayrılabilecek bir model olmalı. Kapasite sorunu, bunlar bizim için güzel sorunlar” yanıtını verdi.

Fabrikamız esnek, her modeli üretiriz

Renault Groupe Türkiye CEO’su ve Oyak Renault Genel Müdürü Jan Ptacek, Oyak Renault’nun yılık üretim kapasitesinin yıllık üretim kapasitesinin 380 bin araç olduğunu belirterek, “İlk 9 ayda 250 bin araç ürettik. Bu yıl kapasitemizin tamamını zorlayabiliriz. Eylül’de İttifak için yeni Mitsubishi Colt’u üretmeye başladık. Colt ihracat odaklı olacak. Megane Sedan da Karsan fabrikasında üretiliyor” dedi. Oyak Renault fabrikasının esnek üretim yapabildiğine işaret eden Ptacek, “Farklı platformlara hemen adapte olabiliyor. Yeni model yatırımı Aralık’ta açıklanacak. Biz de ona göre hazırlıklarımızı yapıyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!