Auto Ajans

Haberler

Renault ve Geely’den dev iş birliği

Renault ve Geely’den dev iş birliği
Paylaş
Kasım 09
14:11 2022

Geely ile Renault Group, sınıfının en iyi hibrit güç aktarma organları ve yüksek verimli içten yanmalı aktarma organları geliştirmek, üretmek ve tedarik etmek amacıyla bağlayıcı olmayan bir çerçeve anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre, Geely ve Renault Group, yeni şirkette yüzde 50’şer hisseye sahip olacak. 5 küresel Ar-Ge merkezinde yeni nesil hibrit tahrik sistemleri üreterek, karbonsuz ve düşük emisyonlu teknolojiler geliştirecek olan şirket, bağımsız bir küresel tedarikçi olacak. Yeni şirketin Renault, Dacia, Geely Auto, Volvo Cars, Lynk & Co, Proton ve ayrıca Nissan ile Mitsubishi Motors dahil olmak üzere çok sayıda endüstriyel müşteriye ürün sağlaması bekleniyor. Gelecekte, ortaklık üçüncü taraf otomobil markalarına da güç aktarma teknolojileri sunacak.

Yeni şirketin 3 kıtada toplamda yaklaşık 19 bin kişiye istihdam sağlayan, 17 güç aktarma tesisi işletmesi planlanıyor. Yılda 5 milyonun üzerinde içten yanmalı, hibrit, plug-in hibrit motor ve şanzıman kapasitesine sahip olacak. Şirket 130’dan fazla ülke ve bölgeye tedarik sağlayarak küresel içten yanmalı pazarının yüzde 80’i için çözümler sunacak. Renault Group CEO’su Luca de Meo, “Renault Group, otomotiv değer zincirinde Renaulution dönüşümüyle hızlanırken, önümüzdeki yıllarda otomotiv tedarik zincirinin önemli bir parçası olmaya devam edecek olan içten yanmalı ve hibrit motor teknolojilerini geliştirmek amacıyla Geely ile iddialı bir ortaklık kurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dünya çapında birden fazla OEM markasına sınıfının en iyi güç aktarma organları ve elektrikli çözümleri sunacak bu düşük emisyon teknolojisi için yeni pazar potansiyelini açığa çıkarabileceğiz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!