Auto Ajans

Haberler

Bursa’ya yeni yatırım sinyali

Bursa’ya yeni yatırım sinyali
Paylaş
Aralık 06
10:05 2021

Renault Grubu, Türkiye’deki varlığını güçlendirmek adına önemli bir adım attı. Şirket, Türkiye’de faaliyet gösterecek Renault Group Otomotiv A.Ş’nin (RGO) kurulacağını duyurdu. RGO, Renault Grubu’nun Ocak ayında global basın toplantısı ile açıkladığı orta vadeli ‘Renaulution’ planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirecek ‘Yeni Atılım’ projesini hayata geçirmek amacıyla kuruluyor‘Renaulution’ planının ana hedefi, önümüzdeki dönemde iş modellerini, teknoloji, enerji ve mobilite başlıkları üzerine kurgulayarak, Renault Grubu’nu yeni mobilite ekosisteminin bayrak taşıyıcısı haline getirmek olarak açıklanıyor. Bu yeni yapılanmayla birlikte Renault Grubu, Oyak-Renault Bursa fabrikasındaki üretim ve MAİS bünyesinde devam eden Renault ile Dacia markalarının satış pazarlama operasyonları başta olmak üzere Oyak Grubu ile olan köklü ortaklığının güçlenerek devam edeceğinin altını çizdi.

CEO’su Hakan Doğu oldu

Türkiye’de yüzde 100 Renault Grubu iştiraki olarak faaliyet gösterecek olan şirketin CEO’luk görevine 1 Aralık 2021 tarihi itibariyle Hakan Doğu atandı. Halen Renault Group Kurumsal Yönetim Komitesi’nde yer alan Doğu, Renault Grubu Satış Sonrası Kıdemli Başkan Yardımcılığı’nın yanı sıra RGO A.Ş. CEO’luğu görevini de yürütecek ve Renault Grubu CEO’su Luca De Meo’ya bağlı olacak. Hakan Doğu, grubun Türkiye’ye yönelik ‘Yeni Atılım’ planının uygulanması ve yönetiminden sorumlu olacak.

Elektrikli araç mı üretecek?

Renault Grubu, orta vadeli Renaulution planı kapsamında, Türkiye’deki varlığını ve yatırımlarını güçlendirmeyi amaçlıyor. ‘Yeni Atılım’ stratejisi üç ana başlıkla açıklanıyor: 

Kapsamlı bir yatırım planıyla Türkiye’de üretim ve sanayideki varlığını güçlendirmek. 

Türkiye’deki elektrikli araçlar ekosisteminin gelişimine etkin bir şekilde katkıda bulunmak. 

Kurulan RGO A.Ş iştiraki sayesinde Oyak Grubu başta olmak üzere diğer iş ortakları ve tüm yerel paydaşlarla geliştirilecek yeni projeler ile birlikte daha da güçlü bir sinerji yaratmak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!