Auto Ajans

Haberler

Robotaksi projesinde dev zarar

Robotaksi projesinde dev zarar
Paylaş
Ağustos 03
11:26 2022

General Motors’un 2018’den itibaren oturtmaya çalıştığı robotaksi, bugüne kadar şirkete 5 milyar dolara yakın para kaybettirdi. Cruise işinin yollarda hizmet vermeye başlamasıyla zararın her geçen gün arttığı ifade ediliyor. GM’in açıkladığı verilere göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde 500 milyon dolar kayıp getiren Cruise, günlük olarak günde 5 milyon dolardan daha fazla zarar ettiriyor. Şu anda bu sistem San Francisco’da sınırlı bir alanda hizmet veriyor.

Cruise işinin, otonom sürüş teknolojisini uzun vadeli bir araştırma projesinden kâr amaçlı bir işletmeye dönüştürmeye yönelik yüksek maliyetleri, yatırımcıların bu projeden geri adım atmalarına neden oldu. Bu sorunu, otonom araç işi yapan diğer şirketler de yaşıyor. Otonom araç teknolojisi şirketi Aurora’nın hisseleri yüzde 80 düşerken, robot kamyon şirketi TuSimple Holdings’in hisseleri yüzde 70 geriledi. Bununla birlikte Ford da dahil olmak üzere otonom araç yatırımlarını önemli ölçüde azalttı. GM CEO’su Mary Barra, Cruise konusunda iyimser olduklarını ve 2030 yılına kadar otonom araç hizmetleri ve teknolojisinden yılda 50 milyar dolar gelir elde edebileceği tahminlerini yineledi. Yaşanan kayıpları telafi etmek adına GM, Cruise’un çalışma saatleri genişletecek ve alınan izinlerle bulunduğu kapsam artıracak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!