Auto Ajans

Haberler

Robotla boyanmış ilk sanat eseri

Robotla boyanmış ilk sanat eseri
Paylaş
Mayıs 13
13:13 2022

ABB Robotik, dünyanın ilk robotla boyanan sanat otomobilini üretmek için dünyaca ünlü iki sanatçı, sekiz yaşındaki Hintli dahi çocuk Advait Kolarkar ve Dubai merkezli dijital tasarım kolektifi Illusorr ile iş birliği yaptı. ABB’nin ödüllü PixelPaint teknolojisi, insan müdahalesi olmadan Kolarkor’un dönen, tek renkli tasarımını ve ayrıca Illusorr’un üç renkli geometrik desenlerini baştan yarattı. Yazıcı kafasında bulunan 1.000 püskürtme ucuyla donatılmış ABB’nin IRB 5500 boya robotları, çizimleri 30 dakikadan daha kısa sürede tamamlayabildi.

ABB’nin PixelPaint teknolojisi, boya uygulama sürecini yeniden tasarlıyor ve otomotiv endüstrisinde, özellikle dış yüzeylerin boyanmasında sürdürülebilir kişiselleştirmeye yönelik artan talebi karşılama yönünde çığır açıyor. Çok renkli araç boyama, geleneksel olarak, maskeleme ve maskelemenin birden çok aşamasını içeren zahmetli ve maliyetli bir süreç. Ancak ABB’nin bu teknolojisi, herhangi bir tasarımın ayrıntılı, renkli ve tam olarak kopyalanabilmesine olanak tanıyor. Dikkatlice kontrol edilebilen boya, tek uygulamada hızlı bir şekilde uygulanabiliyor. Boya sürecinin otomasyonundaki bu atılım, otomotiv pazarına özel ve kişiselleştirilmiş tasarımlara kapı aralıyor.

Önemli su ve enerji tasarrufu sağlayacak

Aston Martin Vanquish’in ve daha yakın zamanda çığır açan Jaguar I-Pace’in tasarımından sorumlu, önemli otomotiv tasarımcısı Ian Callum, konuyla ilgili olarak, “Otomobil çok özel bir ürün. İnsanlar onlara duygusal olarak bağlanıyor ve kişiselleştirmenin önemi giderek güçleniyor. Aslında, otomobilin ısmarlanan şekilde tasarlanmasını isteyen müşterilerle çalışıyorum. Dolayısıyla bir otomobil için akla gelebilecek her tür bireysel tasarımı gerçek kılabilmek bu teknoloji ile gerçek olmuş oluyor” diyor. PixelPaint teknolojisi ayrıca üretimin sürdürülebilirliğini artırarak maskeleme malzemelerine ve ekstra havalandırmaya olan ihtiyacı ortadan kaldırarak su ve enerji tasarrufu sağlarken emisyonları da düşürüyor. Firmanın RobotStudio yazılımı tarafından koordine edilen boya kafası, boyanın yüzde 100’ünün araca havada buğulanma olmadan uygulanmasını sağlamak için araç gövdesine çok yakın şekilde bu işlemi gerçekleştiriyor. Farklı boya renkleri hızlı bir şekilde uygulanıyor, ürün sadece bir kez boyahaneden geçiyor. Otomobil üreticileri için bu üretim süresini yarıya kısaltma ve maliyetleri yüzde 60’lara kadar azaltabilme anlamı taşıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!