Auto Ajans

Haberler

Sabancı, Temsa’yı neden geri alıyor?

Sabancı, Temsa’yı neden geri alıyor?
Paylaş
Haziran 27
13:39 2020

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, daha önce çıkış yaptıkları ancak sonrasında yeniden hisse almak için anlaştıkları Temsa’da rekabet onay sürecinin sürdüğünü, onayların alınmasının ardından önceki dönemden olan borçların yapılandırılması için bankalarla çalışacaklarını söyledi. Alper, Reuters ve Bloomberg ile yaptığı ortak söyleşide, şirketin el değiştirdiği dönemde bankalar tarafından açılan davaların şirkete etkisi ile ilgili soru üzerine şöyle konuştu: “Onlar bankalarla bir yeniden yapılandırma sürecine başvurmuşlardı. Fakat bankalar kendilerini güvenilir bulmamıştı. Bu yeni dönemde bu ortaklıkta, biz devraldıktan sonra -şu anda rekabet süreçleri devam ediyor- rekabet süreçleri tamamlandıktan sonra bankalarla bu borçların yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar devam edecek. Karşılarında Sabancı ve Skoda gibi çok güvenilir iki ortağı görünce bankalar bu işin çözümlenmesi yolunda el uzatacaklardır. O noktada bankalar bu davaları geri çekeceklerdir diye bekliyoruz.” Alper, yeniden yapılandırmaya konu olacak borcun tutarı ile ilgili soru üzerine ise şirketi henüz resmen devralmadıkları için başkasına ait bir şirketin finansallarını paylaşamayacağını belirtti. Alper, şirketin borçlu olduğu bankalar arasında Akbank’ın yer alıp almadığı sorusu üzerine, “Sınırlı miktarda var diye düşünüyorum” dedi. 

Cenk Alper şirkete neden yeniden yatırım yaptıkları ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Niye sattık, niye aldık? O gün itibarıyla büyüme potansiyelini sınırlı görmüştük, onun için de böyle bir çıkış yaptık. Fakat çıkış yaptıktan sonra alıcı bu işin yönetimi sırasında birtakım finansal zorluklara düştü; konkordatoya başvurdu, bankalara yeniden yapılandırmaya başvurdu. Ve bu iş Adana’da bir sosyal problem haline döndü. İnsanlar çalışamaz, tedarikçiler paralarını alamaz hale geldiler. Pekçok çevreden, paydaştan bu sorunun çözümüne ortak olmamız istendi… Çıktığımız anda olmayan ve bize büyüme fırsatı yaratabilecek Skoda ile karşılaştık. Skoda da bunu alma niyetinde olduğunu ama bizim gibi güçlü bir ortakla bunu yapabileceğini, tek başına yapmayacağını beyan etti. Skoda ile iş birliği elektrikli araçların büyümesi, raylı sistemlerin büyümesi konusunda getirebileceği fırsatlar var. Bunları değerlendirdiğimizde yeni bir büyüme fırsatı artı doğduğumuz topraklara sorumluluğumuzdan tekrar portföyümüze aldık.”

Sabancı Holding Temsa Ulaşım Araçları’ndaki sahip olduğu yüzde 48.71 hissenin tamamını 2019 yılında 182.7 milyon liraya True Value Capital Partners’a satmıştı. Sabancı, bu yıl Şubat ayında Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF ile yüzde 50-50 ortaklık yapısı ile Temsa Ulaşım Araçları’nın tamamının satın alınmasını değerlendirmek üzere niyet mektubu imzalamıştı. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!