Auto Ajans

Haberler

Sakarya en kaliteli fabrikamız

Sakarya en kaliteli fabrikamız
Paylaş
Haziran 26
08:59 2023

Toyota Avrupa Yeni Model Teknoloji Geliştirme Başkanı Mehmet Kılıç, Sakarya fabrikalarının kalite ödülünü aldığını belirterek, “Premium kalite ödülünde şu an zaten Avrupa’da birinci durumda. İkinci jenerasyon C-HR’ın Türkiye’de devam etmesinin ana nedenlerinden biri bu. Türkiye’deki fabrikamız yeni projelerle birlikte sürekli üstüne koyuyorlar. Önümüzdeki dönemde de bundan aslında taviz vermeyeceklerini gördük” dedi. Yeni C-HR’ın Hamburg’daki dünya lansmanında sorularımızı yanıtlayan Kılıç, şu bilgileri verdi:

“Toyota C-HR’ın ilk jenerasyonunun çok kısa bir sürede ikonik bir seviyeye geldiğini, çok çabuk bir şekilde anladık. Dolayısıyla bu projeyle yapmaya çalıştığımız şey mevcut tasarımından ödün vermeyip, hatta onun üstüne koymaktı. Sunumda da ifade edilen “yoldaki konsept araç” tanımıyla bu projeye 3 sene önce başladık. Ve şu anda zaten sizlerle birlikte göstermiş olduğumuz modeller aslında seri üretimin bir aşamasının öncesinde olan modeller. Hatta bazı sorular geldi; ‘Seri üretime hazırsınız neyi bekliyorsunuz?’ diye. Aslında beklediğimiz bir şey yok. Toyota’nın mevcut bir kalite seviyesi var. Bizim önümüzdeki aylarda Türkiye’deki arkadaşlarla/fabrikadaki ekiple birlikte amacımız ürünü en üst seviyeye getirip taahhüt ettiğimiz kaliteyi müşteriye sunmak.” Mehmet Kılıç, yeni C-HR’ın son çeyrekte bantlardan ineceğini, yılda 150 bin adet üreteceklerini ve yüzde 90’ını ihraç edeceklerini kaydetti.

Avrupa’da ilk batarya tesisi Türkiye’ye

Toyota Avrupa Ar-Ge Başkanı Toshio Kanei de yeni C-HR’ın Türkiye’de plug-in hibrit versiyonunu üretmelerinin çok önemli olduğunun altını çizerek, “Plug-in hybrid batarya takımını Sakarya tesisimizde monte edeceğiz. Avrupa’da ilk batarya montajı Toyota Türkiye’de yer alıyor. Diğer üretim tesislerine böyle bir yatırım yapılmadı. Bu açıdan Türkiye’deki fabrika önde gidiyor. Bunun devamında daha sonra ne gelebilir onu hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!