Auto Ajans

Haberler

Salgın döneminde yıldızı parladı

Salgın döneminde yıldızı parladı
Paylaş
Şubat 12
13:50 2021

Koronavirüs salgını döneminde toplu ulaşımdan uzak duranlar hijyen önlemlerini alan araç paylaşımı şirketlerini tercih etti. MOOV, pandemide üye sayısını yüzde 100’dan fazla artırarak 250 bine ulaştı. MOOV markasıyla 2.5 yıl içerisinde Türkiye’de araç paylaşımı kültürünün oluşması anlamında önemli yol kat ettiklerini belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Covid-19 salgınına rağmen 2 yılda filomuzu yaklaşık üç kat artırarak 2 milyon defa kiralama sayısına ulaştık. 2020’de üye sayımızı yüzde 100’den fazla arttırdık ve toplamda 250 binden fazla üyeye ulaştık. MOOV’un tam dijital, sosyal mesafe sağlayan ve çevreci hizmeti MOOVER olarak tanımladığımız kullanıcılarımız tarafından çok seviliyor. Ayrıca, salgının da etkisiyle kiralama trendlerinde de değişimler yaşanıyor” dedi. 

Geçen yıl kiralama sürelerinin uzadığını belirten Ayyıldız, şu bilgileri verdi: “Salgın döneminde sağlık hassasiyetleri ulaşımda sosyal izolasyon ihtiyacı doğurdu ve kiralama süreleri uzadı. Kiralamalarda kat edilen mesafeye baktığımızda 2019’da kiralama başına ortalama 32 km mesafe yapılıyorken 2020’de bu rakam 27 km oldu. Bu da bize kısa mesafelerde MOOV’un daha fazla kullanılmaya başlandığını gösteriyor. Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı dönemlerde ulaşıma önemli bir alternatif olduk. Bu dönemlerde MOOVER’ların yüzde 60’ından fazlası işlerine gidip gelirken MOOV kullandığını belirtti.”

En çok kullanılan bölgeler

Haziran ayı itibarıyla atılan normalleşme adımlarından sonra kiralama sayılarının arttığını ifade eden Ayyıldız, 2020 yılında en fazla kiralamanın 25 Temmuz Cumartesi günü yapıldığını ifade etti. MOOV’un verilerine göre 2020’de en uzun kiralama süresi 80 gün olarak gerçekleşti. En çok Perşembe günlerinin araç kiralandığını belirten MOOV, otomatik şanzımana sahip araçların manuel araçlara göre yaklaşık 2 kat daha fazla tercih edildiğini paylaştı. MOOV, hizmet bölgeleri içerisinde en çok kiralama yapılan ilçeleri de açıkladı. Buna göre en çok kiralama İstanbul’da Pendik’te,  Ankara’da Çankaya’da; İzmir’de Bornova’da yapıldı.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!