Auto Ajans

Haberler

Salgın ‘yerli’ye yaradı

Salgın ‘yerli’ye yaradı
Paylaş
Temmuz 10
14:30 2020

Türkiye’de otomotiv pazarı salgına rağmen hareketli geçerken, en büyük sorun araç tedariği. Geçen yılın son çeyreğinde başlayan araç bulma sorunu, pandemi nedeniyle otomotiv fabrikalarının üretime ara vermesiyle artmış durumda. Fabrikalarda tempoyu artırmaya çalışan yerli üreticiler, tüketicilerin talebine daha kısa sürede cevap verip bu dönemde biraz daha öne çıktı. Bu da otomobil satışlarında yerlilerin oranının artmasına neden oldu. Haziran’da binek otomobil satışlarında yerlilerin oranı yüzde 45.6’ya kadar yükseldi. Mayıs’ta bu oran yüzde 43’tü. Türkiye’de fabrikaların kapalı olduğu dönemde yani Nisan ayında ithalatın oranı yüzde 75.3’e çıkarken, yerliler yüzde 24.7’de kalmıştı. Mart’ta ise yerli binek otonun pazardan yüzde 34.2 pay almıştı. Binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarını dikkate aldığımız zaman Haziran’da yerlinin payı yüzde 49.8’e kadar çıktı. Yükselişte salgın döneminde kargo şirketlerinin yeni siparişleri sayesinde hafif ticariler önemli rol üstlendi.

İlk 5’in dördü yerli otomobil

6 aylık verileri incelediğimizde ithal otoların payının yüzde 61, yerlinin yüzde 39 seviyesinde olduğu görülüyor. En çok satan 5 otomobile ise yerlilerin damga vurması dikkati çekti. İlk 5 modelin 4’ü yerli oldu. Fiat Egea Sedan (24.775 adet), Renault Clio (17.268 adet), Renault Megane Sedan (14.046 adet), VW Passat (10.230 adet) ve Toyota Corolla (9.407 adet) en çok satan modeller olarak sıralandı. Yılın ilk yarısında toplam satışlarda yerlinin payı yüzde 43.3 olarak gerçekleşti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!