Auto Ajans

Haberler

Salgına rağmen satış rekoru kıracak

Salgına rağmen satış rekoru kıracak
Paylaş
Haziran 27
09:45 2020

Alfa Romeo ve Jeep markaları koronavirüs salgınına rağmen bu yıl satış rekorunu zorlayacak. Her iki markanın, yılın ikinci yarısında yakalayacağı ivmeyle pazar payını artıracağını ifade eden Marka Direktörü Özgür Süslü, özellikle satışa çıkacak yeni Jeep modelleriyle premium sınıfta geniş kitlelere ulaşacaklarını söyledi. Online basın toplantısında soruları yanıtlayan Süslü,  premium pazardan yüzde 10 pay almayı hedeflediklerini söyledi.

Alfa Romeo ve Jeep’in yılın ilk 5 ayında satışlarını yüzde 40 artırdığını vurgulayan Süslü, şunları kaydetti: “Sene başında binek otoda pazar tahminimiz 550 bin adetti. Bunun içerisinde 55 bin adetlik premium pazar bekliyorduk. Kendimiz için yüzde 130’luk bir büyüme ile 5 bin 500 adet hedef koymuştuk. Amacımız, yüzde 10 pazar payına ulaşarak premium pazarında payımızı 4 puan artırmaktı. Son 3 aydır yaşanan pandemi süreciyle birlikte öngörümüzü, 470 bin adet olarak güncelledik. Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan kayıpların ardından, bundan sonraki dönemde pazarın canlı olmasını bekliyoruz. Alfa Romeo ve Jeep için yüzde 10 pazar payı hedefimizi koruyoruz. Satış hedefimizi de pazara paralel olarak 4 bin 500 adet olarak güncelledik. Satışların 4 bin 250 adedi Jeep olacak. Bunu gerçekleştirirsek, 2015 yılına ait 4 bin 300 adetlik rekoru, pandemi döneminde kırmış olacağız.”  

Hibrit Compass sonbaharda satışta

Türkiye’de satışa sunulacak yeni model ve motor seçenekleri hakkında da bilgiler veren Özgür Süslü, “Üretimi Avrupa’ya taşınan Compass, pazarda daha iddialı şekilde  yerini alacak. Yeni 1.3 litre Firefly motorlu benzinli otomatik seçeneği ve 1.6 litre dizel motor seçeneğiyle bu sınıftaki yerimizi genişleteceğiz. Bu yıl pazara sunacağımız bir diğer önemli yenilik Compass 4xe Plug-in Hibrit olacak. 1.3 litre hacminde yeni nesil turbo Firefly motorun Plug-in Hibrit teknolojisi ile donatıldığı bu modeli, Eylül veya Ekim aylarında pazara sunmayı planlıyoruz” diye konuştu. Temmuz’da Renegade’e yeni bir motor seçeneği daha ekleneceğini de duyuran Özgür Süslü, 1.0 litre hacminde turbo beslemeli yeni nesil Firefly motorlu modelin 189 bin 900 TL’lik başlangıç fiyatıyla Jeep ürün gamında en ulaşılabilir model olacağını kaydetti.

500 adet üretilecek GTA gelecek

Alfa Romeo’nun da bu yıl 110’uncu yılını kutladığını hatırlatan Özgür Süslü, “110’uncu yılında markayı Türkiye’de yeniden atağa kaldırmak için planlar yaptık. Her ne kadar içerisinde bulunduğumuz dönem bu planları biraz geciktirse de yılın ikinci yarısında çok daha ön planda olacağız” dedi. Süslü, yeniliklerle ilgili şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz Nisan ayında yenilenen Giulia ve Stelvio’yu Türkiye’de satışa sunduk. Eylül’den itibaren Giulia ve Stelvio Quadrifoglio Verde versiyonlarını satışa sunacağız. Yine Nisan’da duyurusunu yaptığımız gibi GTA ve GTAm modellerini 2021 yılında Türkiye yollarıyla buluşturacağız. Dünyaya tanıtılan GTA, Quadrifoglio Verde versiyonu üzerine geliştirilmiş bir model olmasıyla dikkatleri çekiyor. Kelime olarak ‘Hafifletilmiş Grantourismo’ anlamına geliyor. 100 kilogram daha hafif ve 30 beygir daha güçlü. Sınıfının en iyi güç ağırlık rasyosuna (2.82 kg/HP) sahip olan Alfa Romeo GTA, 0-100 km’ye 3.6 saniyede ulaşıyor. İyileştirilmiş aerodinamisi sayesinde çok iyi bir yol tutuşu sağlıyor. GTA’nın üretimi, 500 adetle sınırlı olacak. Şu anda dünya çapında talep toplama aşaması devam ediyor. 2021 yılında, ülkemize 1 veya 2 adet getirebiliriz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!