Auto Ajans

Haberler

Salgında yeni yollar keşfetti

Salgında yeni yollar keşfetti
Paylaş
Ağustos 17
12:30 2020

Bridgestone ve Lassa markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, yılın ilk yarısında COVID-19 küresel salgınının olumsuz etkilerine rağmen güçlü finansal performans kaydetti. FAVÖK seviyesinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artış elde etti ve büyüklüğü 328 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin ilk yarı yıl net kârı 97 milyon TL’ye ulaştı. Brisa’nın cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artışla 1.7 milyar TL oldu. Şirketin güçlü performansında, dengeli işletme sermayesi yönetimi, başarılı kanal ve ürün portföyü yönetimi etkili oldu.Aralık 2019’da 7 olan işletme sermayesi çevrim hızı 2020 yılının ilk yarısında 9’a yükseldi. Brisa, Ocak-Haziran döneminde yurt içi cirosunu yüzde 16 artırdı. Şirket, yurt dışı pazarlarda ise küresel salgın nedeniyle yaşanan daralmalara paralel olarak ihracat satışlarında gerileme yaşanmasına rağmen odak ülkelerde pazar payını büyüttü. Lassa’nın yılın ilk 6 ayında Avrupa’da pazar payı artışı gerçekleştirdiği ülkeler Almanya, İspanya, Makedonya ve Letonya oldu. Avrupa dışındaki pazarlarda Azerbaycan, Belarus, Ürdün, Suudi Arabistan, Cezayir ve Tunus’ta bir önceki seneye göre pazar payı artışı sağlandı.

Yeni normale çok daha güçlü girdik

Brisa’nın 2020 yılı ilk yarıyıl performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, şu değerlendirmeyi yaptı: “Tüm dünya, COVID-19 döneminde toplumsal ve ekonomik bir sınavdan geçiyor. Bu anlamda hem ülkemizde hem de faaliyet gösterdiğimiz yurt dışı pazarlarda yenilikçi yaklaşımlar ve çözümlerle tüm paydaşlarımızın yanında yer alarak sürece katkı sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz. Hızlı bir şekilde yeniden organize ettiğimiz süreçlerle, toplumun ve çalışanlarımızın sağlığını önceliğimize alarak üretimin ve operasyonlarımızın devamlılığını sağladık. Uçtan uca dezenfeksiyon, kişiye özel ekipmanlar, ultraviyole ışınla sterilizasyon, mağazalarımızda güvenlik uygulamaları ve yeni nesil çalışma modellerimiz ile çalışanlarımız, bayilerimiz ve müşterilerimiz salgının en yoğun zamanlarını dahi mümkün olan en iyi koşullarda geçirdiler. Aynı zamanda başta sağlık personelleri olmak üzere salgın döneminde zorunlu seyahatler için ücretsiz araç dezenfeksiyonu gibi hizmetlerle de toplumumuzun yanında olduk.”

Yeni normal döneme bu sayede çok daha güçlü girdiklerini belirten Kürkçü, “Bu gücü derinleştirmek üzere yeni yollar ve çözümler keşfetmeye, bayilerimizle omuz omuza çalışmaya ve start-up ekosistemi ile güçlü iş birliklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. COVID-19 bir kez daha gözler önüne serdi ki dayanışma, iş birliği ve yenilikçi yaklaşımlar yeni normalimiz olmalı, bunun gerçek başarıyı doğurduğunu yılın ilk altı ayında kanıtladık. Hedefimiz bu anlayışla başarımızı sürdürülebilir kılmaktır” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!