Auto Ajans

Haberler

Salgında ‘ağır’ yaralı

Salgında ‘ağır’ yaralı
Paylaş
Nisan 19
15:41 2020

Global ağır ticari araç pazarı tahminleri, koronavirüs salgınının etkilerinin ardından revize edildi. IHS Markit’in öngörüsüne göre, satışlarda bu yıl yüzde 22 daralma yaşanacak ve 2.6 milyon adede gerileyecek. Bu tahmin, COVID-19 etkisiyle birlikte geçen seneye göre 650 bin civarında daha az ticari araç üretileceğini gösteriyor. Tedarik zincirinin etkilenmesiyle birlikte bölgesel pazarların tamamında küçülme bekleniyor. Ağır ticari araç üretiminin büyük bölümünün Çin’de olması da düşüş trendinin sebeplerinden biri. Şu anda Çin’de üretim başlasa da bu yılın başında kapanan tesisler yüzünden Ocak-Şubat dönemi için 80 bin adedin üzerinde kayıp yaşandığı ifade ediliyor. Salgının etkisinin yanı sıra ticari araç talebinde doğal bir azalma olduğu da belirtiliyor.

Avrupa’da Mart-Nisan arasında üretim kaybının yaklaşık 50 bin adet olacağı tahmin ediliyor. Yılbaşında yüzde 14 gerileyeceği tahmin edilen Avrupa ticari araç pazarında, daralmanın daha sert olması bekleniyor. Türkiye’de yılın ilk 3 ayında ticari araç sınıfının performansına bakarsak… Ocak-Mart dönesinde üretim yüzde 14 seviyesinde azaldı. Üretim; ticari araç grubunda yüzde 5, hafif ticari araçta yüzde 14 geriledi. Ticari araç satışları da ilk çeyrekte yüzde 31, hafif ticari pazarı yüzde 26 ve ağır ticari araç yüzde 64 oranında artış gösterdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

PODIUM 🏁🚘🇹🇷
Elfyn Evans won the WRC Rally of Turkey🏆🇹🇷
-
@elfynevans 🔥
@thierryneuville 🔥
@sebloebofficiel 🔥
@rallyturkey 🇹🇷

-I’m here to 💃🖐
#RallyTurquoise #WRC

Cenevre Otomobil Fuarı için yeni formül! Mali nedenlerle 2021'de de iptal edilen Cenevre Fuarı için umut ışığı doğdu. Organizatörler, fuarı 3 gün sadece basın ile şirketlere açık şekilde düzenlenmesini önerdi. Üreticilere 3 farklı paket sunulacak. http://www.autoajans.com/cenevre-fuarina-yeni-konseptli-formul

Pandemi döneminde dev organizasyonu başarıyla tamamladık! Dünya Ralli Şampiyonası'nın 5. yarışı olan Türkiye Rallisi nefesleri kesti. Zorlu yarışı Toyota Gazoo Racing'den Ewans kazandı. Neuville ile 9 Dünya şampiyonluğu bulunan Loeb, Ewans'ı takip etti. http://www.autoajans.com/wrcnin-turkiye-yarisini-ewans-kazandi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!