Auto Ajans

Haberler

Toplu ulaşım yerine araç paylaşımını kullandık

Toplu ulaşım yerine araç paylaşımını kullandık
Paylaş
Mayıs 17
12:32 2020

Koronavirüs döneminde araç paylaşım modellerinin geleceği tartışma konusu. Yeni normalleşme ile birlikte son dönemde ülkemizde de moda olan araç paylaşım modelinin nasıl etkileneceği merak konusu. Yaklaşık 1.5 yıllık sürede 402 bin üyeye ulaşarak sektörden yüzde 85 pay alan MOOV by Garenta markası ile hizmet veren Garenta ve ikinciyeni.com’un Genel Müdürü Emre Ayyıldız, araç paylaşımı modellerinin bu dönemde önemli bir ulaşım ihtiyacını giderdiğini belirterek, “Toplu taşıma veya taksi kullanmak istemeyenler MOOV by Garenta’yı tercih etti. Covid-19 salgını, ulaşım tercihlerinde paylaşımlı araçların önemini gösterdi. Salgın sonrasındaki yeni normal dönemle birlikte paylaşımlı araçlara olan bu ilgi daha da artacaktır” diye konuştu. Online basın toplantısında soruları yanıtlayan Ayyıldız, pandemi döneminde şoförlü kiralama Uber ve Lyft, kişiden kişiye kiralama TURO, yolculuk paylaşımı Bla Bla’nın zarar gördüğünü ancak MOOV by Garenta gibi serbest dolaşımlı araç paylaşım modellerinin tercih edilmeye devam edildiğinin görüldüğünü söyledi.

Paylaşımlı araçların hızlı, basit ve pratik bir şekilde ulaşım ihtiyacını karşıladığını belirten Ayyıldız, MOOV by Garenta’nın pandemi dönemindeki performansıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Yasak günleri haricinde ortalama günlük ciro trendi Şubat ile Mart arasında yüzde 8, ilk koronavirüs vakasının görüldüğü Mart-Nisan döneminde yüzde 19 azaldı. Sonrasında yeniden yükseliş başladı. Nisan ile Mayıs’ın ilk haftası arasında yüzde 38’lik, 8-14 Mayıs döneminde de yüzde 15’lik artış yaşandı. Elma ile elmayı karşılaştırıp sokağa çıkma yasağı olan günleri dikkate almazsak yüzde 18’lik bir büyüme görüldü. Hatta 11 Mayıs Pazartesi günü bu zamana kadar gerçekleştirdiğimiz en yüksek hafta içi günü kiralama hacmine ulaştık. Üye sayımız da salgında 369 binden 402 bine ulaştı. Toplu taşımadan uzaklaşan bizi tercih etti. Totalde ciro kaybına bakarsak, bu dönemde yüzde 14’lük bir kayıp yaşadık.”

Nano gümüş teknolojisi ile hijyen

Bu dönemde araç dezenfeksiyonuna ekstra hassasiyet gösterdiklerinin altını çizen Emre Ayyıldız, “Ülkemizde salgının görüldüğü ilk günlerde MOOV by Garenta’daki 1.700 araçlık filomuzda ve Garenta DAY şubelerimizde her zaman uyguladığımız temizlik ve hijyen işlemlerine ek olarak farklı bir uygulama gerçekleştirdik. Bakteri ile virüslere karşı dezenfeksiyon sağlayan, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, nano gümüş teknolojisiyle geliştirilen bir ürünle MOOV by Garenta filomuzdaki tüm araçları ve Garenta DAY şubelerimizi dezenfekte ettik ve etmeye devam ediyoruz” dedi.

Uyumak için kiralayıp 0 km yaptılar

İşte MOOV by Garenta’nın ‘en’leri:

Moov’layıp 0 km yapan 9.236 kişi var. Müşteriler kiralamayı özel bir şeyler konuşmak, yemek yemek, uyumak için yapmış. Bunun örnekleri Japonya’da da görülmüş. Özellikle de Japonya’da saatlik ofis kiralarının çok yüksek olması nedeniyle birçok kişi bu formülü bulmuş.

1 kiralama en uzun 112 gün kullanıldı.

Toplam 1.350.800 kez kiralama.

Tek bir kişi en çok 746 kez Moov’ladı.

Moov ile en uzun gidilen mesafe 8.574 km.

Dakika başına 3 MOOV aracı kiraya çıkıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW’nin Manisa’da kuracağı fabrikada üretilmesi planlanan ancak yatırımından vazgeçilen Passat sedan, tarih oluyor.
🚗VW'in Avrupa ve ABD'de Passat sedanın satışını durduracağı iddia edildi.
🚗Passat, Türkiye'de 2005'ten bu yana sınıfının lideri.
http://www.autoajans.com/turkiyede-uretilecekti-simdi-tarih-oluyor

🚗OSS Başkanı Ziya Özalp, kısıtlamaların satış sonrası pazarının gidişatında önemli rol oynayacağını söyledi.
🚗Gümrükler ve TSE süreçlerinde yaşanan gecikmeler nedeniyle ürün bulunabilirliğinin zorlaştığı uyarısında bulundu.
http://www.autoajans.com/yedek-parca-bulmak-zorlasiyor

🚗Tofaş, yerli tedarikçilerle FCA arasında köprü kurarak, pandemi sonrası ihracat fırsatları yarattı.
🚗FCA ilk etapta Türkiye'den 15 tedarikçi şirket ile anlaşma yaptı.
http://www.autoajans.com/pandemi-sonrasi-yeni-dunyaya-hazirliyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!