Auto Ajans

Haberler

Pandemiye rağmen büyüdü

Pandemiye rağmen büyüdü
Paylaş
Şubat 23
10:28 2021

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 2020 yılında pandemiye rağmen güçlü bir finansal performans kaydetti. Şirket, geçen yıla göre net kârını 4.7 katına çıkardı. 2020’yi 539.9 milyon TL net kâr ile kapattı. FAVÖK seviyesinde ise geçen yıla göre göre yüzde 57.2 artış elde etti ve FAVÖK büyüklüğü 956.5 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Brisa’nın 2020 yılı cirosu yüzde 15.9 artışla 4.2 milyar TL’ye ulaştı. Brisa, koronavirüs döneminde ihracatını da artırmayı başardı. Şirketin yurt dışı satış gelirleri yüzde 5.4 artışla 1 milyar 577 milyon lira olarak gerçekleşti. Şirketin güçlü performansında, dengeli işletme sermayesi yönetimi, başarılı kanal ve ürün portföyü yönetimi etkili oldu. 2019’da 1.8’den 7’ye çıkan işletme sermayesi devir hızı, 2020’de 14 seviyesine çıktı.   

Dinamiklere hızlı uyum sağladık

Brisa’nın performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, “2020 yılı Covid-19 sebebiyle sosyal ve ekonomik boyutta kritik değişimlerin, zorlukların yaşandığı bir yıl oldu. Bu dönemde, çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızın sağlığını ve güvenliğini önceliğimize alarak operasyonlarımıza devam ettik. İzmit ve Aksaray’daki fabrikalarımız, yerli üretim ve Ar-Ge gücümüz, 3 bine yakın çalışanımız ve güçlü bayi ağımız ile değer yaratmaya odaklandık. Yurtiçi pazarda, dönemin şartlarına paralel olarak değişen dinamiklere hızla uyum sağlayarak, hem katma değerli ürünlerimiz hem de lastiğin ötesinde sunduğumuz hizmet çeşitliliğimizle liderliğimizi pekiştirdik. Yurt dışı pazarlarda ise pandemiden etkilenen uluslararası pazarlara rağmen 13 ülkede pazar payımızı artırdık ve Lassa markamızın yurt dışındaki faaliyetlerine yönelik yatırımlarımıza devam ettik. Aynı zamanda orijinal ekipman kanalında da ihracatımıza ivme kazandırdık ve Türk mühendislerimizin geliştirdiği ürünleri Avrupalı araç üreticilerine gönderdik. Tüm bunlarla birlikte, nakit yönetimindeki başarı hikayemizi de devam ettirerek 2020 yılını güçlü bir performans ile kapadık” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!