Auto Ajans

Haberler

Salgında ihracatla büyüdü

Salgında ihracatla büyüdü
Paylaş
Mayıs 03
13:59 2021

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, yılın ilk çeyreğinde yurtiçi ve uluslararası pazarlarda güçlü bir performans sergiledi. Şirketin ilk 3 ayda geçen FAVÖK büyüklüğü 2 katına çıkarak 394 milyon TL’ye ulaştı. Şirketin toplam cirosu yüzde 47 artışla 1.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Net kârı geçen yılın aynı dönemine göre 3.7 kat artışla 282 milyon TL oldu. Aynı dönemde, ihracatı tonaj bazında yüzde 36, ihracat satış gelirleri dolar bazında yüzde 31 artış gösterdi. 

Brisa’nın 2021 birinci çeyrek performansını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, “Halen devam eden pandemi koşullarında, çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızın sağlığını ve güvenliğini önceliğimize alarak operasyonlarımıza devam ediyoruz. Küresel ve yerel pazardaki zorlu koşullar altında, stratejik önceliklerimize odaklanarak yılın ilk çeyreğinde dengeli büyümemizi devam ettirdik. İzmit ve Aksaray’daki fabrikalarımız, yerli üretim ve Ar-Ge gücümüz, 3 bine yakın çalışanımız ve güçlü bayi ağımız ile değer oluşturmaya odaklanıyoruz” diye konuştu.

14 ülkede pazar payımız arttı

Yurtiçi pazarlarda müşterilerin değişen ihtiyaçlarına, mobil ve yerinde hizmetlerle yanıt verdiklerine işaret eden Kürkçü, şunları kaydetti: “Hızlı bakım ve servis zincirlerimiz Otopratik ve Propratik mağaza ağımızı güçlendirme yatırımlarına devam ediyoruz. Bu dönemde yurt dışı pazarlarda da çalışmalarımıza ivme kazandırdık. Lassa markamız ile Orta Doğu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Batı Avrupa bölgelerinden toplam 14 ülkede pazar payı artışı gerçekleştirdik. Global araç üreticilerine orijinal ekipman ürün tedariği çalışmalarımızı güçlendirecek Ar-Ge çalışmalarımızı hızlandırdık. Tüm bunları yaparken, ekonomik, sosyal ve yönetişim anlamında sorumluluklarımızı yerine getirmek bu dönemde en büyük önceliğimiz. Şirketimizde bu başarıları mümkün kılan çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!