Auto Ajans

Haberler

Salgında vade uzadı, şirketler ucuzu seçti

Salgında vade uzadı, şirketler ucuzu seçti
Paylaş
Şubat 22
18:15 2021

Koronavirüs salgını döneminde filo kiralamada şirketlerin tercihleri değişti. Kontrat süreleri uzarken, araç parkı yaşında artış yaşandı. Online basın toplantısında konuşan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici, artan ÖTV nedeniyle matrah limitlerinin daha fazla önem kazandığını belirterek, şirketlerin doğal olarak daha düşük segmente kaydığını söyledi. Ekici, “Operasyonel kiralamada D sınıfı azalıyor, C segmentin payı yüzde 49.8’den yüzde 50.8’e çıktı. Daha düşük ÖTV’de kalabilmek için hibritlerin ve benzinlilerin pazar payı artıyor” dedi.

Özellikle sözleşme yapısında değişiklikler olduğunun altını çizen Ekici, şu bilgileri verdi: “Şirketler dengesiz ekonomi, pandemi gibi belirsizlikler nedeniyle hareketsiz kalmak istiyor. Eldeki kaynakları verimli kullanıyorlar. Buna göre kontrat süresi ve araç parkı yaşında artış oldu. 2019’a göre 43 aydan daha fazla süresi olan park yüzde 14.1’den yüzde 18.3’e yükseldi. Sadece pandemiden sonra değişen yüzdeyi söylüyorum zaten ondan sonra böyle bir eğilim başladı. Normal şartlarda da böyle bir şey beklemezdim. 30 ila 42 ay arasındaki süre yüzde 52.2’ye düştü. 18 ila 30 ay arasındaki de yüzde 17.9’a çıktı. Burada en değerli olan bence 43 ay üzeri olan kontrata konu olan araç parkının yüzde 14.1’den yüzde 18.3’e yükselmesi. Zaten maksimum süre de 48 ay, dolayısıyla orada ciddi bir artış var. Şimdi 2021 raporlarına baktığımızda bu yüzdeyi daha artmış olarak görebiliriz. Çünkü pandemi Mart 2020’de başladı, devam eden kontratlar vardı, o dönemde yenilenen projeler vardı. Bence 2021’de bunu bir miktar daha yukarıda göreceğiz fakat yenilemelerin ve büyümenin de devreye girmesiyle beraber diğer grupta özellikle 18 ay altındaki kontratta bir büyüme bekleyebiliriz.”

Günlük kiralamada büyüyecek

Günlük kiralamaya da değinen İnan Ekici, pandeminin sorun olmaktan çıkması halinde büyük bir sıçrama beklediklerini kaydetti. Ekici, “Hepimiz iş seyahatlerini, tatili özledik. Her şey yolunda giderse günlük kiralamada yüzde 30-35’lik bir büyüyem bekliyorum” değerlendirmesini yaptı. Operasyonel kiralamada 263 bin adetlere gerileyen araç parkının 2017’deki 366 bin adetler düzeyine ancak 2023-2024’te gelebileceğini sözlerine ekledi.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!