Auto Ajans

Haberler

Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi
Paylaş
Haziran 17
12:43 2013

Türk otomotiv sektöründe ‘hibrit çağı’ başlıyor. Türkiye, otomotivde artık sadece üretici kimliğiyle değil yüksek teknolojili modelleriyle de adından söz ettirecek. Türkiye ihracatının lokomotif sektörü, Avrupa’nın hibrit üretim merkezi olarak sınıf atlayacak. Bundan 16 yıl önce sıfırdan yüzde 100 yerli motor üretmeye başlayan Türkiye, Ar-Ge’ye verdiği önem sayesinde farkı çabuk kapattı. Otomotiv sektörü Toyota’dan sonra Oyak Renault ve Ford Otosan’ın atağıyla dünyada hibrit üretimi gerçekleştiren sınırlı sayıdaki ülkeler arasına girmeye hazırlanıyor. Bu hamleyle hibrit araç üreten şirket sayısı 3’e, model sayısı ilk etapta 4’e çıkıyor. Model sayısı size belki az gibi gelebilir ancak yüksek teknolojili ve katma değerli ürünlerle hem ihracat değerlenecek hem de üst seviyeye çıkılacak. Böylelikle Türkiye benzinli-elektrikli motora sahip hibritler yani ‘melez’lerle Şampiyonlar Ligi’nin kapısını aralayacak. Markaların bazı modellerinin ilk hibrit versiyonunu Türkiye’de üretmesi ve dünya arenasında liderliği hedeflemesi de işin boyutunu gözler önüne seriyor. Peki otomotiv sanayinin Şampiyonlar Ligi’ndeki kozları hangi modeller olacak?

Toyota, C-HR Hybrid’den sonra dünyanın en çok satan otomobili unvanına sahip Corolla’nın ilk hibrid versiyonunu Sakarya fabrikasındaki bantlardan indirdi. 230 milyon euro yatırımla 12’nci jenerasyon Corolla, hibrit ile ülkemizde tanışmış oldu. ‘Made in Turkey’ imzalı bu 2 hibrit araçla Japon üreticinin hedefleri büyük. Şirket C-HR’ın yanı sıra Corolla Sedan’ın da 2020 yılına kadar yüzde 50 hibrit satış hedefine önemli katkıda bulunmasını bekliyor.

Ülkemizde hibrit üretimine geçen ikinci şirket Ford Otosan olacak. Ford Motor Company’nin Avrupa’daki ticari araç üretim merkezi olan Gölcüklü dev, Transit Custom ve Tourneo Custom’ın hibrit versiyonlarını bu yılın ilk çeyreğinde devreye alacak. Her iki model de Plug in Hybrid (PHEV) yani dışarıdan şarj edilebilen hibrit olacak. İşin en önemlisi Ford Otosan, Türk otomotiv sektöründe çıtayı yükseltecek. Transit Custom ve Tourneo Custom’da kullanılacak bataryalar Türk mühendislerinin imzasını taşıyacak. Gölcüklü üreticinin 1.500 mühendisin görev yaptığı Ar-Ge merkezi, uzun çalışmalar sonucunda pil teknolojisini geliştirdi. Ford Otosan, Türk otomotiv sanayinde pil üretimine imza atan ilk ve tek şirket olmayı başardı. Gölcük’te üretilecek hibrit ticariler İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Şirketin hedefi 10 bin hibrit aracı dünya pazarlarına göndermek. Mühendislerin hedefi bununla sınırlı değil. Yüzde 100 elektrikli versiyonların 2020’ye yetiştirilmesi için harıl harıl çalışıyorlar.

Fransız otomotiv devi Renault da emisyon skandalı sonrası Avrupa’da gözden düşen dizel yerine hibrit ağırlık verenlerden biri. Ve markanın ilk hibrit görevi de Oyak Renault’nun Bursa fabrikasına verildi. Renault’nun ilk hibrit motoru 5 Mart’ta kapılarını açacak Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılacak 5’nci jenerasyon Clio’da yer alacak. Oyak Renault, hibrit yatırımı için Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında 493 milyon TL teşvik aldı. Fransızlar B sınıfının en önemli oyuncusu olan Clio’nun hibrit versiyonu ile daha da iddialı olmayı planlıyor. Yeni Clio bu yıl satışa çıkacak ancak hibridi için 2020’yi beklemek gerekecek. Renault pazarlama stratejisi doğrultusunda Clio’nun motor ve donanım seçeneklerini etap etap piyasaya sunacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!